Fedora Virtualization Guide - en to nl translation catalogue (11 entries)

note: Tag: title
en: Preface
nl: Voorwoord

note: Tag: para
en: This book is the Fedora Virtualization Guide. The Guide covers all aspects of using and managing virtualization products included with Fedora.
nl: Dit boek is de Fedora Virtualisatiegids. De gids behandelt alle aspecten van het gebruik en beheer van virtualisatie producten die onderdeel zijn van Fedora.

note: Tag: para
en: This book is divided into 7 parts:
nl: Dit boek is verdeeld in 7 onderdelen:

note: Tag: para
en: System Requirements
nl: Systeem eisen

note: Tag: para
en: Installation
nl: Installatie

note: Tag: para
en: Configuration
nl: Configuratie

note: Tag: para
en: Administration
nl: Beheer

note: Tag: para
en: Reference
nl: Referentie

note: Tag: para
en: Troubleshooting
nl: Fout zoeken

note: Tag: para
en: Key terms and concepts used throughout this book are covered in the glossary, <xref linkend="gloasssary" />.
nl: Sleutel terminologie en concepten gebruikt in dit boek worden behandeld in de verklarende woordenlijst, <xref linkend="gloasssary" />.

note: Tag: para
en: This book covers virtualization topics for Fedora. The <xref linkend="glos-Virtualization-Kernel_based_Virtual_Machine" /> hypervisor is provided with Fedora. The KVM hypervisor supports <xref linkend="glos-Virtualization-Full_virtualization" />.
nl: Dit boek behandelt virtualisatie onderwerpen voor Fedora. De <xref linkend="glos-Virtualization-Kernel_based_Virtual_Machine" /> hypervisor is onderdeel van Fedora. De KVM hypervisor ondersteunt <xref linkend="glos-Virtualization-Full_virtualization" />.
