Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (104 entries)

note: Tag: title
en: Xen configuration files
ja_JP: Xen 設定ファイル

note: Tag: para
en: Red Hat Enterprise Linux uses <command>libvirt</command> configuration files for most tasks. Some users may need Xen configuration files which contain the following standard variables. Configuration items within these files must be enclosed in single quotes(&#39;). These configuration files reside in the <command>/etc/xen</command> directory.
ja_JP: Red Hat Enterprise Linux はほとんどのタスクのために <command>libvirt</command> 設定ファイルを使用します。一部のユーザーは以下のような標準の変数を含んだ Xen 設定ファイルを 必要とするかも知れません。これらのファイル内の設定項目はシングルクォート (&#39;) で囲まなければなりません。 これらの設定ファイルは <command>/etc/xen</command> ディレクトリ内に存在します。

note: Tag: title
en: libvirt configuration files
ja_JP: libvirt 設定ファイル

note: Tag: entry
en: Item
ja_JP: 項目

note: Tag: entry
en: <entry>Description</entry>
ja_JP: <entry>説明</entry>

note: Tag: para
en: Specifies the physical address extension configuration data.
ja_JP: 物理アドレス拡張子の設定データを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the advanced programmable interrupt controller configuration data.
ja_JP: 高度なプログラム可能割り込みコントローラの設定データを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the memory size in megabytes.
ja_JP: メモリ容量をメガバイトで指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the numbers of virtual CPUs.
ja_JP: 仮想CPUの数量を指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the port numbers to export the domain consoles to.
ja_JP: domain コンソールのエクスポート先のポート番号を指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the number of virtual network interfaces.
ja_JP: 仮想ネットワークインターフェイスの数量を指定します。

note: Tag: para
en: Lists the randomly-assigned MAC addresses and bridges assigned to use for the domain&#39;s network addresses.
ja_JP: ランダム割り当ての MAC アドレスと ドメインネットワークアドレスの使用に割り当てたブリッジを一覧表示します。

note: Tag: para
en: Lists the block devices to export to the domain and exports physical devices to domain with read only access.
ja_JP: ドメインにエクスポートするブロックデバイスを一覧表示して、物理デバイスを読み込み専用アクセスでドメインにエクスポートします。

note: Tag: para
en: Enables networking using DHCP.
ja_JP: DHCP を使用してネットワークを有効にします。

note: Tag: para
en: Specifies the configured IP netmasks.
ja_JP: 設定した IP ネットマスクを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the configured IP gateways.
ja_JP: 設定した IP ゲートウェイを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the advanced configuration power interface configuration data.
ja_JP: ACPIの設定データを指定します。

note: Tag: para
en: The table below, <xref linkend="tabl-Virtualization-Xen_configuration_files-Xen_configuration_file_reference"/>, is formatted output from <command>xm create --help_config</command>.
ja_JP: 以下のテーブル、<xref linkend="tabl-Virtualization-Xen_configuration_files-Xen_configuration_file_reference"/> は、<command>xm create --help_config</command> からの出力をフォーマットしたものです。

note: Tag: title
en: Xen configuration file reference
ja_JP: Xen 設定ファイルの参照

note: Tag: para
en: <para>Parameter</para>
ja_JP: <para>パラメータ</para>

note: Tag: para
en: <para>Description</para>
ja_JP: <para>説明</para>

note: Tag: entry
en: Password for VNC console on HVM domain.
ja_JP: HVM ドメインにある VNC コンソール用のパスワード

note: Tag: entry
en: Spawn a vncviewer listening for a vnc server in the domain. The address of the vncviewer is passed to the domain on the kernel command line using <parameter>VNC_SERVER=&lt;host&gt;:&lt;port&gt;</parameter>. The port used by vnc is 5500 + DISPLAY. A display value with a free port is chosen if possible. Only valid when vnc=1.
ja_JP: ドメイン内の vnc サーバーのための vncviewer リスニングを引き起こします。 vncviewer のアドレスは、<parameter>VNC_SERVER=&lt;host&gt;:&lt;port&gt;</parameter> を 使用してカーネルコマンド行上のドメインへ渡されます。vnc に使用されるポートは 5500 + DISPLAY です。 フリーポートを持つ表示値は可能であれば選択されます。vnc=1 の時にのみ有効です。

note: Tag: entry
en: Spawn a vncviewer process for the domain&#39;s graphical console. Only valid when vnc=1.
ja_JP: ドメインのグラフィカルコンソール用の vncviewer プロセスを引き起こします。 vnc=1 の時にのみ有効です。

note: Tag: entry
en: Domain name. Must be unique.
ja_JP: ドメイン名。一意でなければいけません。

note: Tag: entry
en: Path to boot loader.
ja_JP: ブートローダーへのパス

note: Tag: entry
en: Arguments to pass to boot loader.
ja_JP: ブートローダーへのパスの引数

note: Tag: entry
en: DEPRECATED. Entry to boot via boot loader. Use <parameter>bootargs</parameter>.
ja_JP: 破棄されました。ブートローダーを経由したブートへのエントリ。<parameter>bootargs</parameter> を使用

note: Tag: entry
en: Path to kernel image.
ja_JP: カーネルイメージへのパス

note: Tag: entry
en: Path to ramdisk.
ja_JP: ramdisk へのパス

note: Tag: entry
en: Features to enable in guest kernel
ja_JP: ゲストカーネル内で有効にする機能

note: Tag: entry
en: Function to use to build the domain.
ja_JP: ドメインをビルドするために使用する関数

note: Tag: entry
en: Domain memory in MB.
ja_JP: MB 表示のドメインメモリ

note: Tag: entry
en: Maximum domain memory in MB.
ja_JP: MB 表示の最大ドメインメモリ

note: Tag: entry
en: Domain shadow memory in MB.
ja_JP: MB 表示のドメインシャドーメモリ

note: Tag: entry
en: CPU which hosts VCPU0.
ja_JP: VCPU0 を維持する CPU

note: Tag: entry
en: CPUS to run the domain on.
ja_JP: ドメインを稼働する CPUS

note: Tag: entry
en: Disable or enable PAE of HVM domain.
ja_JP: HVM ドメインの PAE を有効化/無効化

note: Tag: entry
en: Disable or enable ACPI of HVM domain.
ja_JP: HVM ドメインの ACPI を有効化/無効化

note: Tag: entry
en: Disable or enable APIC of HVM domain.
ja_JP: HVM ドメインの APIC を有効化/無効化

note: Tag: entry
en: The number of Virtual CPUS in domain.
ja_JP: ドメイン内の仮想 CPUS の数

note: Tag: entry
en: Set the new domain&#39;s cpu weight. <replaceable>WEIGHT</replaceable> is a float that controls the domain&#39;s share of the cpu.
ja_JP: 新しいドメインの cpu 量をセットします。<replaceable>WEIGHT</replaceable> は cpu におけるドメインのシェアを制御する変動数です。

note: Tag: entry
en: Deprecated. Use <parameter>on_poweroff,</parameter> <parameter>on_reboot</parameter>, and <parameter>on_crash</parameter> instead. Whether the domain should be restarted on exit. - <parameter>onreboot</parameter>: restart on exit with shutdown code reboot - always: always restart on exit, ignore exit code - never: never restart on exit, ignore exit code
ja_JP: ドメインが 終了時に再スタートすべきかどうかを決定するものです。  -  <parameter>onreboot</parameter>＝ シャットダウンコード reboot を付けて終了時に再スタート -  <parameter>always</parameter> ＝ 常に終了時に再スタート、終了コードを無視。  - <parameter>never</parameter> ＝ 終了時に再スタートしない、終了コードを無視。 これらはすべて破棄されました。代わりに<parameter>on_poweroff</parameter>、 <parameter>on_reboot</parameter>、及び <parameter>on_crash</parameter> を使います。

note: Tag: entry
en: Behavior when a domain exits with reason &#39;poweroff&#39;. - destroy: the domain is cleaned up as normal; - restart: a new domain is started in place of the old one; - preserve: no clean-up is done until the domain is manually destroyed (using <command>xm</command> destroy, for example); - rename-restart: the old domain is not cleaned up, but is renamed and a new domain started in its place.
ja_JP: ドメインが理由 &#39;poweroff&#39; で終了する時の動作 ＝ - destroy : ドメインが通常にクリーンアップされる。 - restart: 古いドメインの代わりに新しいドメインがスタートする。 - preserve: ドメインが手動で破壊（例えば、<command>xm</command> destroy を使用）されるまではクリーンアップがされない。 - rename-restart: 古いドメインはクリーンアップされず改名されて、新しいドメインが代わりにスタートする。

note: Tag: entry
en: Behavior when a domain exits with reason &#39;reboot&#39;. - destroy: the domain is cleaned up as normal; - restart: a new domain is started in place of the old one; - preserve: no clean-up is done until the domain is manually destroyed (using xm destroy, for example); - rename-restart: the old domain is not cleaned up, but is renamed and a new domain started in its place.
ja_JP: ドメインが理由 &#39;reboot&#39; で終了する時の動作 =  - destroy:ドメインは普通にクリーンアップされる。  - restart: 新しいドメインが古いドメインの代わりにスタートする。  - preserve: ドメインが手動で破壊（例えば xm destroy の使用）されるまでクリーンアップはされない。  - rename-restart: 古いドメインはクリーンアップされず改名されて、新しいドメインが代わりにスタートする。

note: Tag: entry
en: Behavior when a domain exits with reason &#39;crash&#39;. - destroy: the domain is cleaned up as normal; - restart: a new domain is started in place of the old one; - preserve: no clean-up is done until the domain is manually destroyed (using xm destroy, for example); - rename-restart: the old domain is not cleaned up, but is renamed and a new domain started in its place.
ja_JP: ドメインが理由 &#39;crash&#39; で終了する時の動作 ＝  - destroy: ドメインは普通にクリーンアップされる。  - restart: 古いドメインの代わりに新しいドメインがスタートする。  - preserve: ドメインが手動で破壊（例えば xm destroy を使用）されるまでクリーンアップされない。  - rename-restart: 古いドメインはクリーンアップされず改名されて、新しいドメインが代わりにスタートする。

note: Tag: entry
en: Make the domain a block device backend.
ja_JP: ドメインをブロックデバイスバックエンドにする

note: Tag: entry
en: Make the domain a network interface backend.
ja_JP: ドメインをネットワークインターフェイスバックエンドにする

note: Tag: entry
en: Make the domain a TPM interface backend.
ja_JP: ドメインを TPM インターフェイスバックエンドにする

note: Tag: entry
en: Add a disk device to a domain. The physical device is <replaceable>DEV</replaceable>, which is exported to the domain as <replaceable>VDEV</replaceable>. The disk is read-only if <replaceable>MODE</replaceable> is <command>r</command>, read-write if <replaceable>MODE</replaceable> is <command>w</command>. If <replaceable>DOM</replaceable> is specified it defines the backend driver domain to use for the disk. The option may be repeated to add more than one disk.
ja_JP: ディスクデバイスをドメインに追加します。物理デバイスは <replaceable>DEV</replaceable> となり、ドメインに対して <replaceable>VDEV</replaceable> として現れます。<replaceable>MODE</replaceable> が <command>r</command> の場合は、 読み込み専用で、 <replaceable>MODE</replaceable> が <command>w</command> の場合は、読み込み/書き込みと なります。<replaceable>DOM</replaceable> が指定されると、それはディスクの為に使用するようにバックエンドドライバー ドメインを定義します。このオプションは複数のディスクを追加するために繰り返すことができます。

note: Tag: entry
en: Add a PCI device to a domain, using given parameters (in hex). For example <parameter>pci=c0:02.1a</parameter>. The option may be repeated to add more than one pci device.
ja_JP: 任意のパラメータ（16進法で）を使用して、ドメインに PCI デバイスを追加します。 例えば、<parameter>pci=c0:02.1a</parameter>。このオプションは、繰り返して 複数の PCI デバイスを追加することができます。

note: Tag: entry
en: Add a legacy I/O range to a domain, using given params (in hex). For example <parameter>ioports=02f8-02ff</parameter>. The option may be repeated to add more than one i/o range.
ja_JP: パラメータ（16進法で）使用してドメインにレガシー I/O の幅を追加します。 <parameter>ioports=02f8-02ff</parameter>。このオプションは、繰り返して 複数の  I/O の幅を追加することができます。

note: Tag: entry
en: Add an IRQ (interrupt line) to a domain. For example <parameter>irq=7</parameter>. This option may be repeated to add more than one IRQ.
ja_JP: ドメインに IRQ（割り込みの行）を追加します。例えば、<parameter>irq=7</parameter>。このオプションは繰り返して複数の IRQ を追加することができます。

note: Tag: entry
en: Add a physical USB port to a domain, as specified by the path to that port. This option may be repeated to add more than one port.
ja_JP: そのポートへのパスで指定されている通りにドメインに物理 USB ポートを追加します。 このオプションは繰り返して複数のポートを追加することが出来ます。

note: Tag: entry
en: Make the domain a framebuffer backend. The backend type should be either <parameter>sdl</parameter> or <parameter>vnc</parameter>. For <parameter>type=vnc</parameter>, connect an external vncviewer. The server will listen on <replaceable>ADDR</replaceable> (default 127.0.0.1) on port N+5900. <replaceable>N</replaceable> defaults to the domain id. If <parameter>vncunused=1</parameter>, the server will try to find an arbitrary unused port above 5900. For <parameter>type=sdl</parameter>, a viewer will be started automatically using the given <replaceable>DISPLAY</replaceable> and <replaceable>XAUTHORITY</replaceable>, which default to the current user&#39;s ones.
ja_JP: ドメインをフレームバッファのバックエンドにします。バックエンドタイプは、<parameter>sdl</parameter> か <parameter>vnc</parameter> のいずれかにする必要があります。<parameter>type=vnc</parameter> では、 外部の vncviewer を接続して下さい。サーバーはポート N+5900 の  <replaceable>ADDR</replaceable> (デフォルト 127.0.0.1) で リッスンします。<replaceable>N</replaceable> はデフォルトでドメインの id となります。<parameter>vncunused=1</parameter> となる場合は、サーバーは 5900 以上の任意の未使用ポートを探す試みをします。<parameter>type=sdl</parameter> では、 該当する <replaceable>DISPLAY</replaceable> と <replaceable>XAUTHORITY</replaceable> を使用して viewer の１つが自動的にスタートし、デフォルトで現在のユーザーの設定になります。

note: Tag: entry
en: Add a network interface with the given <replaceable>MAC</replaceable> address and bridge. The <parameter>vif</parameter> is configured by calling the given configuration script. If type is not specified, default is netfront not ioemu device. If mac is not specified a random <replaceable>MAC</replaceable> address is used. If not specified then the network backend chooses it&#39;s own <replaceable>MAC</replaceable> address. If bridge is not specified the first bridge found is used. If script is not specified the default script is used. If backend is not specified the default backend driver domain is used. If vifname is not specified the backend virtual interface will have name vifD.N where D is the domain id and N is the interface id. This option may be repeated to add more than one vif. Specifying vifs will increase the number of interfaces as needed.
ja_JP: 与えられた<replaceable>MAC</replaceable>アドレスを持つネットワークインターフェースとブリッジを追加します。<parameter>vif</parameter>は、設定スクリプトを読み出すことによって設定されます。種類が指定されていないと、デフォルトはnetfrontであり、ioemuデバイスではありません。macが指定されていないと、ランダムな<replaceable>MAC</replaceable>アドレスが使われます。もし指定されていないと、ネットワークのバックエンドはそれ自身の<replaceable>MAC</replaceable>アドレスを選択します。ブリッジが選択されていなければ、最初に見つかったブリッジが使われます。スクリプトが指定されていないと、デフォルトのスクリプトが使われます。バックエンドが指定されていなければ、デフォルトのバックエンドドライバドメインが使われます。vifnameが指定されていなければ、バックエンドの仮想インターフェースはvifD.Nという名前を持つでしょう。ここで、DはドメインID、NはインターフェースIDです。このオプションは、一つより多いvifを追加するために繰り返されるかもしれません。vifsを指定することにより、必要に応じてインターフェースの番号をインクリメントするでしょう。

note: Tag: entry
en: Add a TPM interface. On the backend side use the given instance as virtual TPM instance. The given number is merely the preferred instance number. The hotplug script will determine which instance number will actually be assigned to the domain. The association between virtual machine and the TPM instance number can be found in <filename>/etc/xen/vtpm.db</filename>. Use the backend in the given domain.
ja_JP: TPM インターフェイスを追加します。バックエンド側では、該当するインスタンスを 仮想 TPM インスタンスとして使用します。与えられた数値は単に好みのインスタンス番号です。 hotplug スクリプトはどのインスタンス番号が実際にドメインに割り当てられるかを決定します。 仮想マシンと TPM インスタンス番号は <filename>/etc/xen/vtpm.db</filename> 内で見る ことが出来ます。該当するドメインにはバックエンドを使用して下さい。

note: Tag: entry
en: Add a security label and the security policy reference that defines it. The local ssid reference is calculated when starting or resuming the domain. At this time, the policy is checked against the active policy as well. This way, migrating through the save or restore functions are covered and local labels are automatically created correctly on the system where a domain is started or resumed.
ja_JP: セキュリティラベルとそれを定義するセキュリティポリシー参照を追加します。 ローカルの ssid 参照は、ドメインが開始、又は復帰する時点に算出されます。この 時点で、ポリシーがアクティブなポリシーに対してチェックされます。このようにして、 「保存」又は「復元」の機能が処理されて、ローカルラベルはドメインが開始、又は 復帰するシステム上で自動的に正しく作成されます。

note: Tag: entry
en: DEPRECATED. Use empty vif entries instead. Set the number of network interfaces. Use the vif option to define interface parameters, otherwise defaults are used. Specifying vifs will increase the number of interfaces as needed.
ja_JP: 破棄されています。代わりに空の vif エントリを使用します。ネットワークインターフェイスの 数を設定します。vif オプションを使用するとインターフェイスのパラメータを定義できます。 それ以外ではデフォルトが使用されます。vif を指定することにより必要に応じてインターフェイスの 数を増加できます。

note: Tag: entry
en: Set the <parameter>root</parameter>= parameter on the kernel command line. Use a device, e.g. <filename>/dev/sda1</filename>, or <filename>/dev/nfs</filename> for NFS root.
ja_JP: カーネルコマンド行に <parameter>root</parameter>= パラメータをセットします。 NFS root には、例えば、<filename>/dev/sda1</filename>  や <filename>/dev/nfs</filename> のようなデバイスを使用します。

note: Tag: entry
en: Set extra arguments to append to the kernel command line.
ja_JP: カーネルコマンド行に追記するために余分の引数をセットします。

note: Tag: entry
en: Set the kernel IP interface address.
ja_JP: カーネル IP インターフェイスアドレスをセットします。

note: Tag: entry
en: Set the kernel IP gateway.
ja_JP: カーネル IP ゲートウェイをセットします。

note: Tag: entry
en: Set the kernel IP netmask.
ja_JP: カーネル IP ネットマスクをセットします。

note: Tag: entry
en: Set the kernel IP hostname.
ja_JP: カーネル IP ホスト名をセットします。

note: Tag: entry
en: Set the kernel IP interface name.
ja_JP: カーネル IP インターフェイス名をセットします。

note: Tag: entry
en: Set the kernel dhcp option.
ja_JP: カーネル dhcp オプションをセットします。

note: Tag: entry
en: Set the address of the NFS server for NFS root.
ja_JP: NFS root 用に NFS サーバーのアドレスをセットします。

note: Tag: entry
en: Set the path of the root NFS directory.
ja_JP: root NFS ディレクトリのパスをセットします。

note: Tag: entry
en: Path to device model program.
ja_JP: デバイスモデルプログラムへのパス

note: Tag: entry
en: Path to fda
ja_JP: fda へのパス

note: Tag: entry
en: Path to fdb
ja_JP: fdb へのパス

note: Tag: entry
en: Path to serial or pty or vc
ja_JP: シリアルか、pty か vc へのパス

note: Tag: entry
en: Is RTC set to localtime
ja_JP: RTC がローカルタイムにセットされているかどうか

note: Tag: entry
en: Set keyboard layout used
ja_JP: 使用されるキーボードマップをセットします。

note: Tag: entry
en: Emulate USB devices
ja_JP: USB デバイスを模倣します。

note: Tag: entry
en: Name of a <systemitem>USB</systemitem> device to add
ja_JP: 追加する <systemitem>USB</systemitem> デバイスの名前

note: Tag: entry
en: Use <parameter>std vga</parameter> or <orgname>Cirrus Logic</orgname> graphics
ja_JP: <parameter>std vga</parameter> 又は <orgname>Cirrus Logic</orgname> グラフィックスを 使用します。

note: Tag: entry
en: Simulate an <systemitem>ISA</systemitem> only system
ja_JP: <systemitem>ISA</systemitem> のみのシステムをシミュレートします

note: Tag: entry
en: Default boot device
ja_JP: デフォルトのブートデバイス

note: Tag: entry
en: Should device models use graphics?
ja_JP: デバイスモデルがグラフィックスを使用すべきか？

note: Tag: entry
en: Should device models enable audio device?
ja_JP: デバイスモデルがオーディオデバイスを有効にすべきか？

note: Tag: entry
en: Should the device model use VNC?
ja_JP: デバイスモデルが VNC を使用すべきか？

note: Tag: entry
en: VNC display to use
ja_JP: 使用する VNC 表示

note: Tag: entry
en: Address for VNC server to listen on.
ja_JP: リッスンする VNC サーバー用のアドレス

note: Tag: entry
en: Try to find an unused port for the VNC server. Only valid when vnc=1.
ja_JP: VNC サーバーには未使用のポートを見つけるようにします。vnc=1 の時にのみ有効。

note: Tag: entry
en: Should the device model use SDL?
ja_JP: デバイスモデルが SDL を使用すべきか？

note: Tag: entry
en: X11 display to use
ja_JP: 使用する X11 ディスプレイ

note: Tag: entry
en: X11 Authority to use
ja_JP: 使用する X11 権限

note: Tag: entry
en: xenstore UUID (universally unique identifier) to use. One will be randomly generated if this option is not set, just like MAC addresses for virtual network interfaces. This must be a unique value across the entire cluster.
ja_JP: 使用する xenstore UUID (universally unique identifier) です。このオプションが セットされていないと、ランダムに１つ生成されます。仮想ネットワークインターフェイス用の MAC アドレスと同様です。これはクラスター全域に渡って特有である必要があります。

note: Tag: para
en: lists all configuration parameters available, the Python parser function which sets the value and default values. The setter function gives an idea of what the parser does with the values you specify. It reads them as Python values, then feeds them to a setter function to store them. If the value is not valid Python, you get an obscure error message. If the setter rejects your value, you should get a reasonable error message, except it appears to get lost somehow, along with your bogus setting. If the setter accepts, but the value makes no sense, the program proceeds, and you can expect it to fall flat on its face somewhere down the road.
ja_JP: 利用可能なすべての設定パラメータを表示します。Pythonパーサは値とデフォルト値をセットする機能を果たします。setter関数は、パーサが指定した値とともに実行されるもののアイディアを与えます。それらをPython値として読み込み、それらを保存するためにsetter関数へ送られます。値が有効なPythonではなければ、はっきりしないエラーメッセージが得られます。setterが値を拒否すると、偽の設定とともに、どうにか失われるように見えることを除いて、適切なエラーメッセージを得られます。setterが受け入れると、値は意味を持たなくなり、プログラムが進み、そして道の下でどこかのうつ伏せにばったり倒れるために、それを期待することができます。

note: Tag: title
en: Python functions which set parameter values
ja_JP: パラメータ値をセットする Python 関数

note: Tag: entry
en: Parser function
ja_JP: パーサー関数

note: Tag: entry
en: Valid arguments
ja_JP: 有効な引数

note: Tag: para
en: Accepted values:
ja_JP: 受理される値:

note: Tag: para
en: Accepts a floating point number with Python&#39;s float(). For example:
ja_JP: Python の float() を使用する浮動小数点を受理します。例えば:

note: Tag: para
en: Accepts an integer with Python&#39;s int().
ja_JP: Python の int() を使用する整数を受理します。

note: Tag: para
en: accepts any Python value.
ja_JP: いずれの Python 値も受理します。

note: Tag: para
en: accepts any Python value, and appends it to the previous value which is stored in an array.
ja_JP: いずれの Python 値も受理して、アレイに格納されている以前の値に追記します。

note: Tag: title
en: Configuration parameter default values
ja_JP: 設定パラメータのデフォルト値

note: Tag: entry
en: <entry>Parameter</entry>
ja_JP: <entry>パラメータ</entry>

note: Tag: entry
en: Default value
ja_JP: デフォルト値

note: Tag: replaceable
en: default value
ja_JP: デフォルト値

note: Tag: replaceable
en: None
ja_JP: なし
