Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (17 entries)

note: Tag: title
en: libvirt configuration reference
ja_JP: libvirt設定の参考資料

note: Tag: para
en: This chapter provides is a references for various parameters of libvirt XML configuration files
ja_JP: 本章は、libvirt XML設定ファイルのさまざまなパラメータの参考資料です。

note: Tag: title
en: libvirt configuration files
ja_JP: libvirt設定ファイル

note: Tag: entry
en: Item
ja_JP: 項目

note: Tag: entry
en: Description
ja_JP: 説明

note: Tag: para
en: Specifies the physical address extension configuration data.
ja_JP: 物理アドレス拡張の設定データを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the advanced programmable interrupt controller configuration data.
ja_JP: APICの設定データを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the memory size in megabytes.
ja_JP: メモリ容量をMB単位で指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the numbers of virtual CPUs.
ja_JP: 仮想CPU数を指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the port numbers to export the domain consoles to.
ja_JP: ドメインのコンソールを設定するポート番号を指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the number of virtual network interfaces.
ja_JP: 仮想ネットワークインタフェースの数を指定します。

note: Tag: para
en: Lists the randomly-assigned MAC addresses and bridges assigned to use for the domain's network addresses.
ja_JP: ドメインのネットワークアドレスに対して使われるために、ランダムに割り当てられたMACアドレスとブリッジを表示します。

note: Tag: para
en: Lists the block devices to export to the domain and exports physical devices to domain with read only access.
ja_JP: ドメインへ設定するブロックデバイスを一覧化し、物理デバイスを読み込み専用のドメインに設定します。

note: Tag: para
en: Enables networking using DHCP.
ja_JP: DHCPによるネットワークを有効にします。

note: Tag: para
en: Specifies the configured IP netmasks.
ja_JP: 設定されたIPネットワークを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the configured IP gateways.
ja_JP: 設定されたIPゲートウェイを指定します。

note: Tag: para
en: Specifies the advanced configuration power interface configuration data.
ja_JP: ACPIの設定データを指定します。
