Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (23 entries)

note: Tag: title
en: Introduction
ja_JP: はじめに

note: Tag: title
en: How SR-IOV works
ja_JP: SR-IOVの動作

note: Tag: title
en: Advantages of SR-IOV
ja_JP: SR-IOVの利点

note: Tag: title
en: Disadvantages of SR-IOV
ja_JP: SR-IOVの欠点

note: Tag: title
en: Using SR-IOV
ja_JP: SR-IOVを使う

note: Tag: title
en: Attach an SR-IOV network device
ja_JP: SR-IOVネットワークデバイスをアタッチする。

note: Tag: title
en: Enable Intel VT-d in BIOS and in the kernel
ja_JP: BIOSとカーネルでインテル VT-d を有効にする。

note: Tag: title
en: Verify support
ja_JP: サポートを確認する

note: Tag: title
en: Start the SR-IOV kernel modules
ja_JP: SR-IOVカーネルモジュールを起動する

note: Tag: screen
en: # modprobe igb [&lt;option&gt;=&lt;VAL1&gt;,&lt;VAL2&gt;,]
    # lsmod |grep igb
    igb    87592  0
    dca    6708    1 igb
ja_JP: # modprobe igb [<option>=<VAL1>,<VAL2>,]
    # lsmod |grep igb
    igb    87592  0
    dca    6708    1 igb

note: Tag: title
en: Activate Virtual Functions
ja_JP: 仮想ファンクションをアクティブにする

note: Tag: para
en: Remove the module to change the variable.
ja_JP: 変数を変更するため、モジュールを削除します。

note: Tag: title
en: Inspect the new Virtual Functions
ja_JP: 新しい仮想ファンクションを確認する

note: Tag: screen
en: # virsh nodedev-list | grep 8086
    pci_8086_10c9
    pci_8086_10c9_0
    pci_8086_10ca
    pci_8086_10ca_0
    <emphasis>[output truncated]</emphasis>
ja_JP: # virsh nodedev-list | grep 8086
    pci_8086_10c9
    pci_8086_10c9_0
    pci_8086_10ca
    pci_8086_10ca_0
    <emphasis>[output truncated]</emphasis>
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span>

note: Tag: title
en: Get advanced details
ja_JP: 詳細を得る

note: Tag: screen
en: # virsh nodedev-dumpxml pci_8086_10ca
    # virsh nodedev-dumpxml pci_8086_10ca_0
    &lt;device&gt;
      &lt;name&gt;pci_8086_10ca_0&lt;/name&gt;
      &lt;parent&gt;pci_8086_3408&lt;/parent&gt;
      &lt;driver&gt;
        &lt;name&gt;igbvf&lt;/name&gt;
      &lt;/driver&gt;
      &lt;capability type='pci'&gt;
        &lt;domain&gt;0&lt;/domain&gt;
        &lt;bus&gt;3&lt;/bus&gt;
        &lt;slot&gt;16&lt;/slot&gt;
        &lt;function&gt;1&lt;/function&gt;
        &lt;product id='0x10ca'&gt;82576 Virtual Function&lt;/product&gt;
        &lt;vendor id='0x8086'&gt;Intel Corporation&lt;/vendor&gt;
      &lt;/capability&gt;
    &lt;/device&gt;
ja_JP: # virsh nodedev-dumpxml pci_8086_10ca
    # virsh nodedev-dumpxml pci_8086_10ca_0
    <device>
      <name>pci_8086_10ca_0</name>
      <parent>pci_8086_3408</parent>
      <driver>
        <name>igbvf</name>
      </driver>
      <capability type='pci'>
        <domain>0</domain>
        <bus>3</bus>
        <slot>16</slot>
        <function>1</function>
        <product id='0x10ca'>82576 Virtual Function</product>
        <vendor id='0x8086'>Intel Corporation</vendor>
      </capability>
    </device>

note: Tag: para
en: Shut down the guest.
ja_JP: ゲストをシャットダウンします。

note: Tag: screen
en: # virsh edit <replaceable>MyGuest</replaceable>
ja_JP: # virsh edit <replaceable>MyGuest</replaceable>
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span>

note: Tag: programlisting
en: &lt;hostdev mode='subsystem' type='pci'&gt;
          &lt;source&gt;
            &lt;address bus='0x03' slot='0x10' function='0x01'/&gt;
          &lt;/source&gt;
    &lt;/hostdev&gt;
ja_JP: <hostdev mode='subsystem' type='pci'>
          <source>
            <address bus='0x03' slot='0x10' function='0x01'/>
          </source>
    </hostdev>

note: Tag: para
en: Save the configuration.
ja_JP: 設定を保存します。

note: Tag: title
en: Restart
ja_JP: 再起動

note: Tag: screen
en: # virsh start <replaceable>MyGuest</replaceable>
ja_JP: # virsh start <replaceable>MyGuest</replaceable>
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span>

note: Tag: title
en: Troubleshooting SR-IOV
ja_JP: SR-IOVのトラブルシュート
