Fedora Virtualization Guide - en to it_IT translation catalogue (17 entries)

note: Tag: title
en: System requirements
it_IT: Requisiti del sistema

note: Tag: title
en: Minimum system requirements
it_IT: Requisiti minimi del sistema

note: Tag: para
en: 6GB free disk space
it_IT: 6 GB di spazio libero.

note: Tag: para
en: 2GB of RAM.
it_IT: 2GB di RAM.

note: Tag: title
en: Recommended system requirements
it_IT: Requisiti del sistema consigliati

note: Tag: para
en: 6GB plus the required disk space recommended by the guest operating system per guest. For most operating systems more than 6GB of disk space is recommended.
it_IT: 6GB più lo spazio del disco necessario consigliato dal sistema operativo guest per ogni guest. È consigliato per la maggior parte dei sistemi operativi una quantità maggiore ai 6GB di spazio del disco.

note: Tag: para
en: One processor core or hyper-thread for each virtualized CPU and one for the hypervisor.
it_IT: Un core processor o hyper-thread per ogni CPU virtualizzata ed uno per l'hypervisor.

note: Tag: para
en: 2GB of RAM plus additional RAM for virtualized guests.
it_IT: 2GB di RAM più guest virtualizzati per la RAM aggiuntiva.

note: Tag: title
en: KVM requirements
it_IT: Requisiti KVM

note: Tag: para
en: The KVM hypervisor requires:
it_IT: L'hypervisor KVM necessita di:

note: Tag: para
en: an Intel processor with the Intel VT and the Intel 64 extensions, or
it_IT: un processore Intel con le estensioni Intel 64 e Intel VT o

note: Tag: para
en: an AMD processor with the AMD-V and the AMD64 extensions.
it_IT: un processore AMD con le estensioni AMD64 e AMD-V.

note: Tag: title
en: Storage support
it_IT: Supporto dello storage

note: Tag: para
en: files on local storage,
it_IT: file sullo storage locale,

note: Tag: para
en: physical disk partitions,
it_IT: partizioni del disco fisico,

note: Tag: para
en: locally connected physical LUNs,
it_IT: LUN fisici collegati localmente

note: Tag: title
en: File-based guest storage
it_IT: Storage per il guest basato sul file
