Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (18 entries)

note: Tag: title
en: System requirements
ja_JP: システム要件

note: Tag: title
en: Minimum system requirements
ja_JP: 最低限のシステム要件

note: Tag: para
en: 6GB free disk space
ja_JP: 6 GB の空きディスク領域

note: Tag: para
en: 2GB of RAM.
ja_JP: 2GB の RAM.

note: Tag: title
en: Recommended system requirements
ja_JP: 推奨されるシステム要件

note: Tag: para
en: 6GB plus the required disk space recommended by the guest operating system per guest. For most operating systems more than 6GB of disk space is recommended.
ja_JP: 6GB と更にゲスト毎のゲストオペレーティングシステムに推奨されるディスク容量。 ほとんどのオペレーティングシステムには、6GB 以上のディスク容量が推奨されます。

note: Tag: para
en: One processor core or hyper-thread for each virtualized CPU and one for the hypervisor.
ja_JP: 各仮想化 CPU 用及び hypervisor 用にプロセッサコア、又はハイパースレッド１つずつ

note: Tag: para
en: 2GB of RAM plus additional RAM for virtualized guests.
ja_JP: 2GB の RAM と更に仮想化ゲスト用の 追加の RAM

note: Tag: title
en: KVM overcommit
ja_JP: KVM オーバーコミット

note: Tag: title
en: KVM requirements
ja_JP: KVM の要件

note: Tag: para
en: The KVM hypervisor requires:
ja_JP: KVM hypervisor は以下を必要とします:

note: Tag: para
en: an Intel processor with the Intel VT and the Intel 64 extensions, or
ja_JP: Intel VT 及び Intel 64 拡張を持つ Intel プロセッサ １つ、又は

note: Tag: para
en: an AMD processor with the AMD-V and the AMD64 extensions.
ja_JP: AMD-V と AMD64 拡張を持つ AMD プロセッサ １つ

note: Tag: title
en: Storage support
ja_JP: ストレージのサポート

note: Tag: para
en: files on local storage,
ja_JP: ローカルストレージ上のファイル

note: Tag: para
en: physical disk partitions,
ja_JP: 物理ディスクのパーティション

note: Tag: para
en: locally connected physical LUNs,
ja_JP: ローカルで接続している物理 LUN

note: Tag: title
en: File-based guest storage
ja_JP: ファイルベースゲストストレージ
