Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (29 entries)

note: Tag: title
en: Virtualization limitations
ja_JP: 仮想化の制限

note: Tag: title
en: General limitations for virtualization
ja_JP: 仮想化に於ける一般的制限

note: Tag: title
en: Other limitations
ja_JP: 他の制限

note: Tag: title
en: Test before deployment
ja_JP: 導入前のテスト

note: Tag: para
en: You should test for the maximum anticipated load and virtualized network stress before deploying heavy I/O applications. Stress testing is important as there are performance drops caused by virtualization with increased I/O usage.
ja_JP: 大負荷の I/O アプリケーションを導入する前に、予期される最大負荷と仮想化ネットワークのストレスをテストすべきです。増加した I/O を使用する仮想化の影響でパフォーマンスが低下するため、ストレステストは重要になります。

note: Tag: title
en: KVM limitations
ja_JP: KVM の制限

note: Tag: para
en: The following limitations apply to the KVM hypervisor:
ja_JP: 以下の制限が KVM hypervisor に適用されます:

note: Tag: term
en: Constant TSC bit
ja_JP: 不変 TSC ビット

note: Tag: term
en: Memory overcommit
ja_JP: メモリーオーバーコミット

note: Tag: term
en: CPU overcommit
ja_JP: CPU オーバーコミット

note: Tag: term
en: Virtualized SCSI devices
ja_JP: 仮想化 SCSI デバイス

note: Tag: term
en: Virtualized IDE devices
ja_JP: 仮想化 IDE デバイス

note: Tag: para
en: KVM is limited to a maximum of four virtualized (emulated) IDE devices per guest.
ja_JP: KVM はゲスト毎に最大６つの仮想化（模倣）IDE デバイスに制限されています。

note: Tag: term
en: Para-virtualized devices
ja_JP: Para-virtualized デバイス

note: Tag: para
en: Para-virtualized devices, which use the <command>virtio</command> drivers, are PCI devices. Presently, guests are limited to a maximum of 32 PCI devices. Some PCI devices are critical for the guest to run and these devices cannot be removed. The default, required devices are:
ja_JP: Para-virtualized デバイスは <command>virtio</command> ドライバーと PCI デバイスを使用します。現時点では、ゲストは最大 32 PCI デバイスまでに 制限されています。一部の PCI デバイスはゲストの実行に重要なものであり、これらの デバイスは削除できません。デフォルトで以下のようなデバイスが必須です:

note: Tag: para
en: the host bridge,
ja_JP: ホストブリッジ

note: Tag: para
en: the ISA bridge and usb bridge (The usb and isa bridges are the same device),
ja_JP: ISA ブリッジと usb ブリッジ（usb と isa のブリッジは同じデバイスです）。

note: Tag: para
en: the graphics card (using either the Cirrus or qxl driver), and
ja_JP: グラフィックカード（Cirrus か qxl のドライバーを使用）

note: Tag: para
en: the memory balloon device.
ja_JP: メモリーバルーンデバイス

note: Tag: para
en: Out of the 32 available PCI devices for a guest 4 are not removable. This means there are only 28 PCI slots available for additional devices per guest. Every para-virtualized network or block device uses one slot. Each guest can use up to 28 additional devices made up of any combination of para-virtualized network, para-virtualized disk devices, or other PCI devices using VT-d.
ja_JP: ゲスト用に最大利用可能な32 の PCI デバイスの内、４つは削除できません。このことは、 ゲスト毎に、28 PCI スロットのみが追加デバイス用に利用できると言うことです。それぞれの para-virtualized ネットワーク、又はブロックデバイスが１つのスロットを使用します。 そのため、各ゲストは para-virtualized ネットワークと para-virtualized ディスクデバイスと  VT-d を使用している他の PCI デバイスの組合せから 28 までの追加デバイスを使用できることになります。

note: Tag: term
en: Migration limitations
ja_JP: 移行の制限

note: Tag: para
en: Live migration is only possible with CPUs from the same vendor (that is, Intel to Intel or AMD to AMD only).
ja_JP: ライブ移行は同じベンダー（即ち、Intel と Intel、あるいは AMD と AMD）のみからの CPU 群で 可能になります。

note: Tag: para
en: The No eXecution (NX) bit must be set to on or off for both CPUs for live migration.
ja_JP: ライブ移行には、No eXecution (NX) ビットは 両方の CPU 用にオンでもオフでもセット しなければなりません。

note: Tag: title
en: Application limitations
ja_JP: アプリケーションの制限

note: Tag: para
en: There are aspects of virtualization which make virtualization unsuitable for certain types of applications.
ja_JP: 特定タイプのアプリケーションに対して仮想化が不適切になるような 仮想化の側面がいくつか存在します。

note: Tag: para
en: Applications with high I/O throughput requirements should use the para-virtualized drivers for fully virtualized guests. Without the para-virtualized drivers certain applications may be unstable under heavy I/O loads.
ja_JP: 高い I/O スループットの要求を持つアプリケーションは、完全仮想化用の para-virtualized ドライバーを使用すべきです。para-virtualized ドライバーが無いと、 特定のアプリケーションは高い I/O 負荷では不安定になります。

note: Tag: para
en: The following applications should be avoided for their high I/O requirement reasons:
ja_JP: 以下のアプリケーションはそれらの高度な I/O 要求の為に回避すべきです:

note: Tag: para
en: <application>kdump</application> server
ja_JP: <application>kdump</application> サーバー

note: Tag: para
en: <application>netdump</application> server
ja_JP: <application>netdump</application> サーバー
