Fedora Virtualization Guide - en to ru translation catalogue (29 entries)

note: Tag: title
en: Virtualization limitations
ru: Ограничения виртуализации

note: Tag: title
en: General limitations for virtualization
ru: Общие ограничения

note: Tag: title
en: Other limitations
ru: Другие ограничения

note: Tag: title
en: Test before deployment
ru: Сначала тестируйте

note: Tag: para
en: You should test for the maximum anticipated load and virtualized network stress before deploying heavy I/O applications. Stress testing is important as there are performance drops caused by virtualization with increased I/O usage.
ru: Протестируйте максимально ожидаемую нагрузку перед развертыванием приложений ввода и вывода. Тестирование важно, так как производительность виртуализации снижается при увеличении интенсивности ввода и вывода.

note: Tag: title
en: KVM limitations
ru: Ограничения KVM

note: Tag: para
en: The following limitations apply to the KVM hypervisor:
ru: Ограничения гипервизора KVM включают:

note: Tag: term
en: Constant TSC bit
ru: Бит TSC

note: Tag: term
en: Memory overcommit
ru: Перераспределение памяти

note: Tag: term
en: CPU overcommit
ru: Перераспределение процессоров

note: Tag: term
en: Virtualized SCSI devices
ru: Виртуализированные устройства SCSI

note: Tag: term
en: Virtualized IDE devices
ru: Виртуализированные устройства IDE

note: Tag: para
en: KVM is limited to a maximum of four virtualized (emulated) IDE devices per guest.
ru: КVM допускает использование максимум четырех виртуализированных устройств IDE в одной гостевой системе.

note: Tag: term
en: Para-virtualized devices
ru: Паравиртуализированные устройства

note: Tag: para
en: Para-virtualized devices, which use the <command>virtio</command> drivers, are PCI devices. Presently, guests are limited to a maximum of 32 PCI devices. Some PCI devices are critical for the guest to run and these devices cannot be removed. The default, required devices are:
ru: Паравиртуализированные устройства, использующие драйверы <command>virtio</command>, являются устройствами PCI. В настоящее время максимально допустимое число PCI-устройств для каждой виртуальной машины &mdash; 32. Некоторые устройства могут быть необходимы для работы гостевой системы, поэтому их нельзя удалить. Эти устройства включают:

note: Tag: para
en: the host bridge,
ru: мост узла,

note: Tag: para
en: the ISA bridge and usb bridge (The usb and isa bridges are the same device),
ru: мост ISA и USB (это одно и то же устройство),

note: Tag: para
en: the graphics card (using either the Cirrus or qxl driver), and
ru: видеокарта (использующая драйвер Cirrus или qxl),

note: Tag: para
en: the memory balloon device.
ru: устройство перераспределения памяти.

note: Tag: para
en: Out of the 32 available PCI devices for a guest 4 are not removable. This means there are only 28 PCI slots available for additional devices per guest. Every para-virtualized network or block device uses one slot. Each guest can use up to 28 additional devices made up of any combination of para-virtualized network, para-virtualized disk devices, or other PCI devices using VT-d.
ru: То есть из 32 доступных каждому гостю PCI-устройств 4 нельзя удалить. Это означает, что можно дополнительно подключить 28 устройств, которые могут включать паравиртуализированные сетевые или дисковые устройства и другие PCI-устройства, использующие VT-d. Каждое паравиртуализированное сетевое или блочное устройство занимает один слот.

note: Tag: term
en: Migration limitations
ru: Ограничения миграции

note: Tag: para
en: Live migration is only possible with CPUs from the same vendor (that is, Intel to Intel or AMD to AMD only).
ru: Живая миграция возможна только, если все процессоры были произведены одной и той же компанией (например, Intel или AMD).

note: Tag: para
en: The No eXecution (NX) bit must be set to on or off for both CPUs for live migration.
ru: Для выполнения живой миграции необходимо настроить бит NX (No eXecution) для обоих процессоров.

note: Tag: title
en: Application limitations
ru: Ограничения приложений

note: Tag: para
en: There are aspects of virtualization which make virtualization unsuitable for certain types of applications.
ru: Здесь рассмотрены ограничения, которые делают виртуализацию неприемлемой для некоторых типов приложений.

note: Tag: para
en: Applications with high I/O throughput requirements should use the para-virtualized drivers for fully virtualized guests. Without the para-virtualized drivers certain applications may be unstable under heavy I/O loads.
ru: Приложениям с большим объемом операций ввода и вывода следует использовать паравиртуализированные драйверы для полностью виртуализированных гостей. Иначе при больших нагрузках их производительность может пострадать.

note: Tag: para
en: The following applications should be avoided for their high I/O requirement reasons:
ru: Следует избегать использования следующих приложений в силу их высоких требований ввода/вывода:

note: Tag: para
en: <application>kdump</application> server
ru: сервер <application>kdump</application>

note: Tag: para
en: <application>netdump</application> server
ru: сервер <application>netdump</application>
