Fedora Translation Quick Start Guide - en to pa_IN translation catalogue (23 entries)

note: Tag: title
en: Accounts and Subscriptions
pa_IN: ਖਾਤੇ ਅਤੇ ਮੈਂਬਰੀ

note: Tag: title
en: Subscribing to the Mailing List
pa_IN: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਤੇ ਮੈਂਬਰ ਬਣੋ

note: Tag: para
en: Wait for the confirmation email which contains a link to confirm your subscription. Click the link to confirm your subscription.
pa_IN: ਪੁਸ਼ਟੀ ਈ-ਮੇਲ ਦੀ ਉਡੀਕ ਹੈ ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਡੀ ਮੈਂਬਰੀ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਬਾਰੇ ਲਿੰਕ ਦਿੱਤਾ ਹੋਵੇਗਾ। ਆਪਣੀ ਮੈਂਬਰੀ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਲਈ ਲਿੰਕ ਦਬਾਓ।

note: Tag: title
en: Making a SSH Key
pa_IN: ਇੱਕ SSH ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣੀ

note: Tag: para
en: Enter the following command:
pa_IN: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ ਦਿਓ:

note: Tag: title
en: Remember Your Passphrase
pa_IN: ਆਪਣਾ ਪ੍ਹੈਰਾ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

note: Tag: para
en: Change permissions to your key and <filename>.ssh</filename> directory:
pa_IN: ਆਪਣੀ ਕੁੰਜੀ ਅਤੇ <filename>.ssh</filename> ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੋ:

note: Tag: title
en: Making a GPG Key
pa_IN: ਇੱਕ GPG ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣੀ

note: Tag: para
en: Generate a key by typing in a command line:
pa_IN: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ:

note: Tag: para
en: A series of prompts guides you through the process. The default values suffice in almost all cases. Remember to choose a good password.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਬਾਰੇ ਹਦਾਇਤਾਂ ਲਈ ਲੜੀਵਾਰ ਪਰਾਉਂਟ ਦਿਸਦਾ ਹੈ। ਬਹੁਤੀ ਵਾਰ ਮੂਲ ਮੁੱਲਾਂ ਕਾਫੀ ਹੁੰਦੇ ਹਨ। ਵਧੀਆ ਪਾਸਵਰਡ ਰੱਖਣਾ ਨਾ ਭੁੱਲੋ।

note: Tag: title
en: Choosing a Good Password
pa_IN: ਵਧੀਆ ਪਾਸਵਰਡ ਚੁਣਨਾ

note: Tag: para
en: A good password:
pa_IN: ਵਧੀਆ ਪਾਸਵਰਡ:

note: Tag: para
en: consists of uppercase and lowercase letters, numbers, punctuation, and other characters
pa_IN: ਵਿੱਚ ਵੱਡੇ ਅਤੇ ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ, ਨੰਬਰ, ਵਿਸ਼ਰਾਮ ਚਿੰਨ, ਅਤੇ ਹੋਰ ਅੱਖਰ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ

note: Tag: para
en: does not include any words or names, with or without substitutions
pa_IN: ਕੋਈ ਸ਼ਬਦ ਜਾਂ ਨਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਤਬਦੀਲੀ ਸਮੇਤ ਜਾਂ ਬਿਨਾਂ

note: Tag: para
en: is not the same as any other password used for other systems
pa_IN: ਉਸੇ ਵਰਗਾ ਨਹੀਂ ਜਿਵੇਂ ਹੋਰ ਸਿਸਟਮਾਂ ਲਈ ਹੋਰ ਪਾਸਵਰਡ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

note: Tag: para
en: Export your public key to a public server so that others can find it with the following command, substituting your key ID:
pa_IN: ਆਪਣਾ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਪਬਲਿਕ ਸਰਵਰ ਤੇ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰੋ ਤਾਂ ਕਿ ਕੋਈ ਹੋਰ ਤੁਹਾਡਾ ਕੁੰਜੀ ID ਭਰ ਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਹੇਠਲੀ ਕਮਾਂਡ ਨਾਲ ਲੱਭ ਸਕੇ:

note: Tag: title
en: Applying for an Account
pa_IN: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਅਪਲਾਈ ਕਰਨਾ

note: Tag: title
en: Signing the CLA
pa_IN: CLA ਦਸਤਖਤ ਕਰਨਾ

note: Tag: para
en: You must complete the Contributors License Agreement, or <acronym>CLA</acronym>.
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਹਿੱਸਾਦਾਰ ਲਾਈਸੈਂਸ ਇਕਰਾਰਨਾਮਾ, ਜਾਂ <acronym>CLA</acronym> ਮੁਕੰਮਲ ਕਰਨਾ ਜਰੂਰੀ ਹੈ।

note: Tag: title
en: Introducing Yourself
pa_IN: ਆਪਣੇ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: Tag: title
en: Joining the <systemitem>cvsl10n</systemitem> Group
pa_IN: <systemitem>cvsl10n</systemitem> ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਜੁੜਨਾ

note: Tag: para
en: The rest of the steps help you test your access and grant you privileges to all the Fedora infrastructure you might need in the near future. Language maintainers and people starting new languages should follow them. Although they are optional for translations, everyone is encouraged to follow them.
pa_IN: ਬਾਕੀ ਪਗ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੇ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਨ ਅਤੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਦੀ ਮਨਜੂਰੀ ਲਈ ਮਦਦ ਕਰਦੇ ਹਨ ਜੋ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੂਰੇ ਫੇਡੋਰਾ ਢਾਂਚੇ ਲਈ ਜਰੂਰੀ ਹੋਵੇਗੀ। ਭਾਸ਼ਾ ਪਰਬੰਧਕ ਅਤੇ ਲੋਕ ਜੋ ਨਵੀਂ ਭਾਸ਼ਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਦੇ ਹਨ, ਨੂੰ ਇਹ ਪਗ ਵਰਤਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ। ਭਾਵੇਂ ਇਹ ਅਨੁਵਾਦਕਾਂ ਲਈ ਚੋਣਵਾਂ ਹੈ, ਪਰ ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇਹ ਵਰਤਣ ਦੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

note: Tag: title
en: Create a Bugzilla account
pa_IN: ਬੱਗਜ਼ੀਲਾ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਓ
