Fedora Deployment Guide - en to it_IT translation catalogue (19 entries)

note: Tag: title
en: Gathering System Information
it_IT: Raccolta di informazioni sul sistema

note: Tag: title
en: System Processes
it_IT: Processi del sistema

note: Tag: indexterm
en: <primary>processes</primary>
it_IT: <primary>processi</primary>

note: Tag: entry
en: Command
it_IT: Comando

note: Tag: entry
en: Description
it_IT: Descrizione

note: Tag: entry
en: Immediately refresh the display
it_IT: Aggiorna subito la visualizzazione

note: Tag: entry
en: Display a help screen
it_IT: Visualizza una schermata di help

note: Tag: entry
en: Kill a process. You are prompted for the process ID and the signal to send to it.
it_IT: Termina un processo. Vi viene richiesto l'ID del processo e il segnale da inviargli.

note: Tag: entry
en: Change the number of processes displayed. You are prompted to enter the number.
it_IT: Modifica il numero dei processi visualizzati. Vi viene richiesto di inserire un numero.

note: Tag: entry
en: Sort by user.
it_IT: Ordina per utente.

note: Tag: entry
en: Sort by memory usage.
it_IT: Ordina per uso della memoria.

note: Tag: entry
en: Sort by CPU usage.
it_IT: Ordina per uso di CPU.

note: Tag: title
en: Memory Usage
it_IT: Uso della memoria

note: Tag: indexterm
en: <primary>memory usage</primary>
it_IT: <primary>uso della memoria</primary>

note: Tag: title
en: File Systems
it_IT: Filesystem

note: Tag: indexterm
en: <primary>file systems</primary>
it_IT: <primary>filesystem</primary>

note: Tag: title
en: Additional Resources
it_IT: Risorse aggiuntive

note: Tag: para
en: To learn more about gathering system information, refer to the following resources.
it_IT: Per maggiori informazioni sulla raccolta di informazioni sul sistema, consultate le risorse elencate qui di seguito.

note: Tag: title
en: Installed Documentation
it_IT: Documentazione installata
