Fedora Deployment Guide - en to pa_IN translation catalogue (35 entries)

note: Tag: title
en: Gathering System Information
pa_IN: ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇਕੱਠੀ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Tag: title
en: System Processes
pa_IN: ਸਿਸਟਮ ਕਾਰਜ

note: Tag: indexterm
en: <primary>processes</primary>
pa_IN: <primary>ਕਾਰਜ</primary>

note: Tag: entry
en: Command
pa_IN: ਕਮਾਂਡ

note: Tag: entry
en: Description
pa_IN: ਵੇਰਵਾ

note: Tag: entry
en: Immediately refresh the display
pa_IN: ਦਰਿਸ਼ ਤੁਰੰਤ ਮੁੜ-ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

note: Tag: entry
en: Display a help screen
pa_IN: ਸਹਾਇਤਾ ਸਕਰੀਨ ਵੇਖਾਓ

note: Tag: entry
en: Kill a process. You are prompted for the process ID and the signal to send to it.
pa_IN: ਕਾਰਜ ਬੰਦ ਕਰੋ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਾਰਜ ID ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਿਗਨਲ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਏਗਾ।

note: Tag: entry
en: Change the number of processes displayed. You are prompted to enter the number.
pa_IN: ਵੇਖਾਏ ਕਾਰਜਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਨੰਬਰ ਦੇਣ ਲਈ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਏਗਾ।

note: Tag: entry
en: Sort by user.
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਦੁਆਰਾ ਕ੍ਰਮ ਬੱਧ।

note: Tag: entry
en: Sort by memory usage.
pa_IN: ਮੈਮੋਰੀ ਵਰਤੋਂ ਦੁਆਰਾ ਕ੍ਰਮਬੱਧ।

note: Tag: entry
en: Sort by CPU usage.
pa_IN: CPU ਵਰਤੋਂ ਦੁਆਰਾ ਕ੍ਰਮਬੱਧ।

note: Tag: para
en: Stop a process.
pa_IN: ਕਾਰਜ ਰੋਕਣ ਕਰਨ ਲਈ।

note: Tag: para
en: Continue or start a process.
pa_IN: ਕਾਰਜ ਜਾਰੀ ਜਾਂ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ।

note: Tag: para
en: End a processes.
pa_IN: ਕਾਰਜ ਮੁਕੰਮਲ ਕਰਨ ਲਈ।

note: Tag: para
en: Kill a process.
pa_IN: ਕਾਰਜ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ।

note: Tag: para
en: Change the priority of a selected process.
pa_IN: ਚੁਣੇ ਕਾਰਜਾਂ ਦੀ ਤਰਜੀਹ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ।

note: Tag: para
en: Edit the System Monitor preferences. These include changing the interval seconds to refresh the list and selecting process fields to display in the System Monitor window.
pa_IN: ਸਿਸਟਮ ਪਰਬੰਧਕ ਪਸੰਦਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ। ਇਹਨਾਂ ਵਿੱਚ ਸੂਚੀ ਤਾਜ਼ੀ ਕਰਨ ਲਈ ਅੰਤਰਾਲ ਸਕਿੰਟ ਅਤੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਬੰਧਕ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਕਾਰਜ ਖੇਤਰ ਆਦਿ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹਨ।

note: Tag: para
en: View only active processes.
pa_IN: ਸਿਰਫ ਸਰਗਰਮ ਕਾਰਜ ਵੇਖਣੇ।

note: Tag: para
en: View all processes.
pa_IN: ਸਭ ਕਾਰਜ ਵੇਖਣੇ।

note: Tag: para
en: View my processes.
pa_IN: ਆਪਣੇ ਕਾਰਜ ਵੇਖਣੇ।

note: Tag: para
en: View process dependencies.
pa_IN: ਕਾਰਜ ਨਿਰਭਰਤਾ ਵੇਖਣੀ।

note: Tag: para
en: View the files opened by the selected process.
pa_IN: ਚੁਣੇ ਕਾਰਜਾਂ ਦੁਆਰਾ ਖੋਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖਣੀਆਂ।

note: Tag: para
en: To sort the information by a specific column, click on the name of the column. This sorts the information by the selected column in ascending order. Click on the name of the column again to toggle the sort between ascending and descending order.
pa_IN: ਅਨੁਸਾਰੀ ਕਾਲਮ ਦੁਆਰਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਕ੍ਰਮਬੱਧ ਕਰਨ ਲਈ, ਕਾਲਮ ਦੇ ਨਾਂ ਨੂੰ ਦਬਾਓ। ਇਹ ਚੁਣੇ ਕਾਲਮ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਵਧਦੇ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਂਦਾ ਹੈ। ਘੱਟਦੇ ਜਾਂ ਵਧਦੇ ਕ੍ਰਮ ਵਿੱਚ ਵੇਖਣ ਲਈ ਫਿਰ ਕਾਲਮ ਦੇ ਨਾਂ ਨੂੰ ਦਬਾਓ।

note: Tag: title
en: Memory Usage
pa_IN: ਮੈਮੋਰੀ ਵਰਤੋਂ

note: Tag: indexterm
en: <primary>memory usage</primary>
pa_IN: <primary>ਮੈਮੋਰੀ ਵਰਤੋਂ</primary>

note: Tag: para
en: Resources tab of the gnome-system-monitor
pa_IN: gnome-system-monitor ਦੀ ਸਰੋਤ ਟੈਬ

note: Tag: title
en: File Systems
pa_IN: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

note: Tag: indexterm
en: <primary>file systems</primary>
pa_IN: <primary>ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ</primary>

note: Tag: para
en: File systems tab of the gnome-system-monitor
pa_IN: gnome-system-monitor ਦੀ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਟੈਬ

note: Tag: title
en: Hardware
pa_IN: ਹਾਰਡਵੇਅਰ

note: Tag: title
en: <application>Device Manager</application>
pa_IN: <application>ਜੰਤਰ ਮੈਨੇਜਰ</application>

note: Tag: title
en: Additional Resources
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸਰੋਤ

note: Tag: para
en: To learn more about gathering system information, refer to the following resources.
pa_IN: ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ ਇਕੱਠੀ ਕਰਨ ਬਾਰੇ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, ਹੇਠਲੇ ਸਰੋਤ ਵੇਖੋ।

note: Tag: title
en: Installed Documentation
pa_IN: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼
