Fedora Deployment Guide - en to pa_IN translation catalogue (37 entries)

note: Tag: title
en: Network Interfaces
pa_IN: ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ

note: Tag: para
en: The files in each of these categories work together to enable various network devices.
pa_IN: ਇਹਨਾਂ ਸ਼੍ਰਣੀਆਂ ਵਿਚਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਨੈੱਟਵਰਕ ਜੰਤਰਾਂ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਇਕੱਠੀਆਂ ਕੰਮ ਕਰਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Tag: para
en: This chapter explores the relationship between these files and how they are used.
pa_IN: ਇਹ ਅਧਿਆਇ ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਸੰਬੰਧ ਦੱਸਦਾ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਕਿਵੇਂ ਵਰਤੀਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Tag: title
en: Network Configuration Files
pa_IN: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲਾਂ

note: Tag: para
en: The primary network configuration files are as follows:
pa_IN: ਮੁੱਖ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲਾਂ ਇਸ ਤਰਾਂ ਹਨ:

note: Tag: title
en: Warning
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ

note: Tag: title
en: Interface Configuration Files
pa_IN: ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲਾਂ

note: Tag: title
en: Ethernet Interfaces
pa_IN: ਈਥਰਨੈੱਟ ਇੰਟਰਫੇਸ

note: Tag: para
en: However, it is also possible to manually edit the configuration files for a given network interface.
pa_IN: ਇੱਥੋਂ ਤੱਕ ਕਿ, ਦਰਸਾਏ ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ ਲਈ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਦਸਤੀ ਸੋਧ ਵੀ ਸੰਭਵ ਹੈ।

note: Tag: para
en: Below is a listing of the configurable parameters in an Ethernet interface configuration file:
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਇੱਕ ਈਥਰਨੈੱਟ ਇੰਟਰਫੇਸ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੰਰਚਨਾ ਯੋਗ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਵੇਖਾਏ ਗਏ ਹਨ:

note: Tag: para
en: Use this option only if the DHCP server requires the client to specify a hostname before receiving an IP address.
pa_IN: ਇਹ ਚੋਣ ਤਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋ ਜੇ DHCP ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਜਰੂਰਤ ਹੈ ਕਿ IP ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਲੈਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਲਾਂਈਟ ਮੇਜ਼ਬਾਨ ਨਾਂ ਦਰਸਾਵੇ।

note: Tag: title
en: Note
pa_IN: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para
en: where <replaceable>&lt;address&gt;</replaceable> is the IP address of the network router or gateway device (if any).
pa_IN: ਜਿੱਥੇ <replaceable>&lt;address&gt;</replaceable> ਨੈੱਟਵਰਕ ਰਾਊਟਰ ਜਾਂ ਗੇਟਵੇ ਜੰਤਰ (ਜੇ ਕੋਈ ਹੈ) ਦਾ IP ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਹੈ।

note: Tag: title
en: Channel Bonding Interfaces
pa_IN: ਚੈਨਲ ਬੌਂਡਿਗ ਇੰਟਰਫੇਸ

note: Tag: para
en: The following is a sample channel bonding configuration file:
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਸਧਾਰਨ ਚੈਨਲ ਬੌਂਡਿੰਗ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਹੈ:

note: Tag: para
en: In this example, replace <replaceable>&lt;N&gt;</replaceable> with the numerical value for the interface.
pa_IN: ਇਸ ਉਦਾਹਰਨ ਵਿੱਚ, <replaceable>&lt;N&gt;</replaceable> ਨੂੰ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਾਲੇ ਅੰਕੀ ਮੁੱਲ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ।

note: Tag: title
en: Alias and Clone Files
pa_IN: ਉਪ-ਨਾਂ ਅਤੇ ਕਲੋਨ ਫਾਇਲਾਂ

note: Tag: title
en: Caution
pa_IN: ਸਾਵਧਾਨੀ

note: Tag: para
en: Alias interfaces do not support DHCP.
pa_IN: ਉਪ-ਨਾਂ ਇੰਟਰਫੇਸ DHCP ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: Tag: title
en: Dialup Interfaces
pa_IN: ਡਾਇਲਅੱਪ ਇੰਟਰਫੇਸ

note: Tag: para
en: PPP interface files are named using the following format:
pa_IN: PPP ਇੰਟਰਫੇਸ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹੇਠਲਾ ਫਾਰਮਿਟ ਵਰਤ ਕੇ ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ:

note: Tag: para
en: where <replaceable>&lt;X&gt;</replaceable> is a unique number corresponding to a specific interface.
pa_IN: ਜਿੱਥੇ <replaceable>&lt;X&gt;</replaceable> ਇੱਕ ਖਾਸ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਖਾਸ ਨੰਬਰ ਹੈ।

note: Tag: para
en: Other options that may be used in these files include:
pa_IN: ਹੋਰ ਚੋਣਾਂ ਜੋ ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਵਰਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ ਇਸ ਤਰਾਂ ਹਨ:

note: Tag: title
en: Other Interfaces
pa_IN: ਹੋਰ ਇੰਟਰਫੇਸ

note: Tag: para
en: Other common interface configuration files include the following:
pa_IN: ਹੋਰ ਆਮ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲਾਂ ਇਸ ਤਰਾਂ ਹਨ:

note: Tag: title
en: Interface Control Scripts
pa_IN: ਇੰਟਰਫੇਸ ਕੰਟਰੋਲ ਸਕਰਿਪਟ

note: Tag: para
en: The following scripts are described for reference purposes only.
pa_IN: ਹੇਠਲੀਆਂ ਸਕਰਿਪਟਾਂ ਸਿਰਫ ਹਵਾਲੇ ਲਈ ਦਰਸਾਈਆਂ ਗਈਆਂ ਹਨ।

note: Tag: para
en: Brings ISDN interfaces up and down.
pa_IN: ISDN ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ up ਅਤੇ down ਕਰਦਾ ਹੈ

note: Tag: para
en: Brings IPv6 interfaces up and down.
pa_IN: IPv6 ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ up ਅਤੇ down ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: Tag: para
en: Brings up a PLIP interface.
pa_IN: PLIP ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ up ਕਰਦਾ ਹੈ

note: Tag: para
en: Brings up a USB interface for network connections.
pa_IN: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨਾਂ ਲਈ USB ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ up ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: Tag: para
en: Brings a PPP interface up or down.
pa_IN: PPP ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ up ਅਤੇ down ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: Tag: para
en: Adds static routes for a device as its interface is brought up.
pa_IN: ਜੰਤਰ ਲਈ ਸਥਿਰ ਮਾਰਗ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਦਾ ਹੈ ਜਿਉਂ ਹੀ ਇਸ ਦਾ ਇੰਟਰਫੇਸ up ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

note: Tag: para
en: Brings up a wireless interface.
pa_IN: ਵਾਇਰਲੈੱਸ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ up ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: Tag: title
en: Network Function Files
pa_IN: ਨੈੱਟਵਰਕ ਫੰਕਸ਼ਨ ਫਾਇਲਾਂ

note: Tag: title
en: Additional Resources
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸਰੋਤ

note: Tag: title
en: Installed Documentation
pa_IN: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੀ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ੀ
