Fedora Deployment Guide - en to fr_FR translation catalogue (19 entries)

note: Tag: title
en: Introduction to DNS
fr_FR: Introduction au DNS

note: Tag: title
en: Nameserver Zones
fr_FR: Zones de serveurs de noms

note: Tag: title
en: Nameserver Types
fr_FR: Types de serveurs de noms

note: Tag: title
en: Common Statement Types
fr_FR: Types courants de déclarations

note: Tag: title
en: Other Statement Types
fr_FR: Autres types de déclarations

note: Tag: title
en: Comment Tags
fr_FR: Balises de commentaire

note: Tag: para
en: All directives and resource records should be entered on individual lines.
fr_FR: Toutes les directives et enregistrements de ressources doivent être spécifiées sur des lignes individuelles.

note: Tag: para
en: Increasing this value allows remote nameservers to cache the zone information for a longer period of time, reducing the number of queries for the zone and lengthening the amount of time required to proliferate resource record changes.
fr_FR: L'aumentation de cette valeur permet aux serveurs de noms distants de mettre en cache ces informations de zone pendant plus longtemps, réduisant ainsi nombre de requêtes effectuées au sujet de cette zone et rallongeant le temps nécessaire pour la prolifération des changements apportés aux enregistrements de ressources.

note: Tag: title
en: Seconds compared to other time units
fr_FR: Les secondes comparées à d'autres unités de temps

note: Tag: entry
en: Seconds
fr_FR: Secondes

note: Tag: entry
en: Other Time Units
fr_FR: Autres unités de temps

note: Tag: title
en: Advanced Features of BIND
fr_FR: Fonctionnalités avancées de BIND

note: Tag: title
en: Multiple Views
fr_FR: Vues multiples

note: Tag: title
en: Common Mistakes to Avoid
fr_FR: Erreurs courantes à éviter

note: Tag: title
en: Additional Resources
fr_FR: Ressources supplémentaires

note: Tag: para
en: The following sources of information provide additional resources regarding BIND.
fr_FR: Les sources d'information mentionnées ci-dessous fournissent de la documentation supplémentaire sur l'utilisation de BIND.

note: Tag: title
en: Installed Documentation
fr_FR: Documentation installée

note: Tag: title
en: Useful Websites
fr_FR: Sites Web utiles

note: Tag: title
en: Related Books
fr_FR: Livres sur le sujet
