Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (19 entries)

note: Tag: title
en: Introduction to DNS
ja_JP: DNS について

note: Tag: title
en: Nameserver Zones
ja_JP: ネームサーバーゾーン

note: Tag: title
en: Nameserver Types
ja_JP: ネームサーバーのタイプ

note: Tag: title
en: Common Statement Types
ja_JP: 一般的なステートメントのタイプ

note: Tag: title
en: Other Statement Types
ja_JP: 他のステートメントタイプ

note: Tag: title
en: Comment Tags
ja_JP: コメントタグ

note: Tag: para
en: All directives and resource records should be entered on individual lines.
ja_JP: すべてのディレクティブとリソースレコードは、個々の行に記載する必要があります。

note: Tag: para
en: Increasing this value allows remote nameservers to cache the zone information for a longer period of time, reducing the number of queries for the zone and lengthening the amount of time required to proliferate resource record changes.
ja_JP: この値を増加させると、リモートネームサーバーは、このゾーンの情報をより長時間キャッシュします。こうすると、このゾーンについて行われるクエリの数は減りますが、リソースレコード変更を伝えるのに要する時間は長くなります。

note: Tag: title
en: Seconds compared to other time units
ja_JP: 他の時間単位と比較した秒数

note: Tag: entry
en: Seconds
ja_JP: 秒

note: Tag: entry
en: Other Time Units
ja_JP: 他の時間単位

note: Tag: title
en: Advanced Features of BIND
ja_JP: BIND の高度な機能

note: Tag: title
en: Multiple Views
ja_JP: 複数ビュー

note: Tag: title
en: Common Mistakes to Avoid
ja_JP: よくある間違いを避けるために

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: para
en: The following sources of information provide additional resources regarding BIND.
ja_JP: 以下の情報源は、 BIND に関する追加情報を提供します。

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストールされているドキュメント

note: Tag: title
en: Useful Websites
ja_JP: 役に立つ Web サイト

note: Tag: title
en: Related Books
ja_JP: 関連書籍
