Fedora Deployment Guide - en to ja_JP translation catalogue (74 entries)

note: Tag: title
en: Users and Groups
ja_JP: ユーザーとグループ

note: Tag: para
en: <firstterm>Users</firstterm> can be either people (meaning accounts tied to physical users) or accounts which exist for specific applications to use.
ja_JP: <firstterm>ユーザー</firstterm> とは、特定のアプリケーションを使用する人 (実在のユーザーと連結するアカウントの意) またはアカウントのことです。

note: Tag: para
en: <firstterm>Groups</firstterm> are logical expressions of organization, tying users together for a common purpose. Users within a group can read, write, or execute files owned by that group.
ja_JP: <firstterm>グループ</firstterm> は、共通の目的の為にユーザーを統合して組織を論理的に表したものです。同一グループのユーザーにはそのグループ所有ファイルの読み込み、書き込み、又は実行が可能です。

note: Tag: para
en: A user who creates a file is also the owner and group owner of that file. The file is assigned separate read, write, and execute permissions for the owner, the group, and everyone else. The file owner can be changed only by the root user, and access permissions can be changed by both the root user and file owner.
ja_JP: あるファイルを作成するユーザーは、そのファイルの所有者でありグループとしての所有者でもあります。ファイルは、所有者、グループ、その他に対して読み込み、書き込み、実行の権限をそれぞれ別々に割り当てられます。ファイルの所有者を変更できるのは root ユーザーだけで、またアクセス権限を変更できるのは root ユーザーとファイルの所有者のみになります。

note: Tag: title
en: User and Group Configuration
ja_JP: ユーザーとグループの管理

note: Tag: title
en: Adding a New User
ja_JP: 新規ユーザーを追加する

note: Tag: para
en: It is advisable to use a much longer password, as this makes it more difficult for an intruder to guess it and access the account without permission. It is also recommended that the password not be based on a dictionary term; use a combination of letters, numbers and special characters.
ja_JP: できるだけこれより長いパスワードを使用することをお勧めします。長いパスワードを使うことにより、侵入者にとってはパスワードを推測してパーミッションなしにアカウントにアクセスするのが難しくなるためです。また、辞書に載っているような単語をベースとするパスワードは避け、文字と数字、特殊文字を組み合わせて作成してください。

note: Tag: title
en: Creating a new user
ja_JP: 新規ユーザーを作成する

note: Tag: bridgehead
en: Modifying User Properties
ja_JP: ユーザーのプロパティを変更する

note: Tag: title
en: User Properties
ja_JP: ユーザーのプロパティ

note: Tag: para
en: Modifying user properties
ja_JP: ユーザーのプロパティを修正する

note: Tag: title
en: Adding a New Group
ja_JP: 新規グループを追加する

note: Tag: title
en: New Group
ja_JP: 新規グループ

note: Tag: para
en: Creating a new group
ja_JP: 新規グループの作成

note: Tag: title
en: Modifying Group Properties
ja_JP: グループのプロパティを変更する

note: Tag: title
en: Group Properties
ja_JP: グループのプロパティ

note: Tag: para
en: Modifying group properties
ja_JP: グループのプロパティを変更する

note: Tag: title
en: User and Group Management Tools
ja_JP: ユーザーとグループの管理ツール

note: Tag: para
en: The following command line tools can also be used to manage users and groups:
ja_JP: 次のコマンドラインツールを使用してユーザーとグループを管理することもできます：

note: Tag: title
en: Command Line Configuration
ja_JP: コマンドライン管理

note: Tag: bridgehead
en: Adding a User
ja_JP: ユーザーを追加する

note: Tag: para
en: To add a user to the system:
ja_JP: システムにユーザーを追加するには、

note: Tag: entry
en: Option
ja_JP: オプション

note: Tag: entry
en: Description
ja_JP: 説明

note: Tag: entry
en: <replaceable>&lt;comment&gt;</replaceable> can be replaced with any string. This option is generally used to specify the full name of a user.
ja_JP: <replaceable>&lt;comment&gt;</replaceable> に入れる文字列は任意です。このオプションは一般的にはユーザーのフルネームを指定するために使われます。

note: Tag: entry
en: Date for the account to be disabled in the format YYYY-MM-DD
ja_JP: YYYY-MM-DD の形式でアカウントを無効にする日付を指定します。

note: Tag: entry
en: Group name or group number for the user's default group. The group must exist prior to being specified here.
ja_JP: ユーザーのデフォルトグループのグループ名とグループ番号です。グループはここに指定される以前から存在していなければなりません。

note: Tag: entry
en: List of additional (other than default) group names or group numbers, separated by commas, of which the user is a member. The groups must exist prior to being specified here.
ja_JP: ユーザーがメンバーとなる追加グループ (デフォルト以外) のグループ名とグループ番号をコンマで区切って入れます。グループはここに指定される以前から存在していなければなりません。

note: Tag: entry
en: Create the home directory if it does not exist.
ja_JP: 存在しない場合に、ホームディレクトリを作成します。

note: Tag: entry
en: Do not create the home directory.
ja_JP: ホームディレクトリを作成しません。

note: Tag: entry
en: Do not create a user private group for the user.
ja_JP: ユーザー用のユーザープライベートグループを作成しません。

note: Tag: entry
en: Create a system account with a UID less than 500 and without a home directory
ja_JP: UID が 500 未満のシステムアカウントを作成してホームディレクトリを作成しません。

note: Tag: entry
en: User ID for the user, which must be unique and greater than 499
ja_JP: ユーザーのユーザー ID です。固有の番号で 499 より大きい数でなければなりません。

note: Tag: bridgehead
en: Adding a Group
ja_JP: グループを追加する

note: Tag: entry
en: When used with <option>-g</option> <replaceable>&lt;gid&gt;</replaceable> and <replaceable>&lt;gid&gt;</replaceable> already exists, <command>groupadd</command> will choose another unique <replaceable>&lt;gid&gt;</replaceable> for the group.
ja_JP: <option>-g</option> <replaceable>&lt;gid&gt;</replaceable> と併用した場合に、この <replaceable>&lt;gid&gt;</replaceable> がすでに存在すると <command>groupadd</command> はこれとは別の固有なグループ用 <replaceable>&lt;gid&gt;</replaceable> を選びます。

note: Tag: entry
en: Group ID for the group, which must be unique and greater than 499
ja_JP: グループのグループ ID です。固有の番号で 499 より大きい数でなければなりません。

note: Tag: entry
en: Create a system group with a GID less than 500
ja_JP: GID が 500 未満のシステムグループを作成します。

note: Tag: bridgehead
en: Password Aging
ja_JP: パスワードエージング

note: Tag: title
en: Important
ja_JP: 重要

note: Tag: entry
en: Specifies the number of days since January 1, 1970 the password was changed
ja_JP: 1970 年 1 月 1 日から起算して指定した日数がパスワードの変更が行われた日付とします。

note: Tag: entry
en: Specifies the date on which the account is locked, in the format YYYY-MM-DD. Instead of the date, the number of days since January 1, 1970 can also be used.
ja_JP: アカウントがロックされる日付を YYYY-MM-DD の形式で指定します。日付を指定する代わりに、 1970 年 1 月 1 日からの起算日数で指定することも可能です。

note: Tag: entry
en: Specifies the number of inactive days after the password expiration before locking the account. If the value is 0, the account is not locked after the password expires.
ja_JP: パスワードが失効してからアカウントがロックされるまでのアクティブな日数を指定します。値が 0 ならパスワードが失効してもアカウントはロックされません。

note: Tag: entry
en: Specifies the number of days before the password expiration date to warn the user.
ja_JP: ユーザーにパスワード失効の日付を警告するまでの日数を指定します。

note: Tag: para
en: At the prompt, type the following commands. Replace <replaceable>&lt;password&gt;</replaceable> with the password to encrypt and <replaceable>&lt;salt&gt;</replaceable> with a random combination of at least 2 of the following: any alphanumeric character, the slash (/) character or a dot (.):
ja_JP: プロンプトで、次のコマンドを入力します。 <replaceable>&lt;password&gt;</replaceable> には暗号化するパスワードを、 <replaceable>&lt;salt&gt;</replaceable> には英数字、斜線 (/)、 ドット (.)、から少くとも 2 種類選んで組み合わせたものを入れます。

note: Tag: para
en: At the shell, enter the following command (replacing <replaceable>&lt;encrypted-password&gt;</replaceable> with the encrypted output of the Python interpreter):
ja_JP: シェルで、次のコマンドを入力します (<replaceable>&lt;encrypted-password&gt;</replaceable> には Python インタプリタからの暗号化された出力を入れる)。

note: Tag: para
en: Alternatively, you can assign a null password instead of an initial password. To do this, use the following command:
ja_JP: 代わりに、初期パスワードではなく空のパスワードを割り当てることもできます。これを行うには、次のコマンドを実行します。

note: Tag: title
en: Caution
ja_JP: 注意

note: Tag: para
en: This command sets the value for the date the password was last changed to the epoch (January 1, 1970). This value forces immediate password expiration no matter what password aging policy, if any, is in place.
ja_JP: このコマンドは、パスワードが最後に変更された日付の値を 1970 年 1 月 1 日に設定します。この値は、いかなるパスワードエージングのポリシーが設定されていようと関係なく、直ちにパスワードを強制的に失効させます。

note: Tag: title
en: Explaining the Process
ja_JP: 手順の説明

note: Tag: para
en: A GID greater than 499 is created.
ja_JP: 499 より大きい GID が作成される。

note: Tag: para
en: The optional GECOS information is left blank.
ja_JP: オプションの GECOS 情報は空白のままになっている。

note: Tag: title
en: Note
ja_JP: 注記

note: Tag: para
en: The password is set to never expire.
ja_JP: パスワードは失効期限無しに設定される。

note: Tag: para
en: All other fields are blank.
ja_JP: その他フィールドはすべて空白になっている。

note: Tag: title
en: Standard Users
ja_JP: 標準的なユーザー

note: Tag: entry
en: User
ja_JP: ユーザー

note: Tag: entry
en: Home Directory
ja_JP: ホームディレクトリ

note: Tag: entry
en: Shell
ja_JP: シェル

note: Tag: title
en: Standard Groups
ja_JP: 標準的なグループ

note: Tag: entry
en: Group
ja_JP: グループ

note: Tag: entry
en: Members
ja_JP: メンバー

note: Tag: title
en: User Private Groups
ja_JP: ユーザープライベートグループ

note: Tag: para
en: A UPG is created whenever a new user is added to the system. A UPG has the same name as the user for which it was created and that user is the only member of the UPG.
ja_JP: UPG は新規のユーザーがシステムに追加される度に、生成されます。 UPG はそれが生成される元であるユーザーと同名を持っており、そのユーザーのみが UPG のメンバーです。

note: Tag: para
en: UPGs make it safe to set default permissions for a newly created file or directory, allowing both the user and <emphasis>the group of that user</emphasis> to make modifications to the file or directory.
ja_JP: UPG の使用により、新規のファイルやディレクトリに対し安全にデフォルトの権限を設定することが可能なため、ユーザー及び <emphasis>そのユーザーのグループ</emphasis> の両者がそれらのファイルやディレクトリに修正を加えることができるようになります。

note: Tag: title
en: Group Directories
ja_JP: グループディレクトリ

note: Tag: para
en: To allow users to create files within the directory, use the following command:
ja_JP: ユーザーに、ディレクトリ内でファイルを作成する権限を与えるには次のコマンドを使用します:

note: Tag: title
en: Shadow Passwords
ja_JP: シャドウパスワード

note: Tag: para
en: Stores information about password aging.
ja_JP: パスワードエージングに関連する情報を保存。

note: Tag: para
en: The following is a list of commands which do not work without first enabling shadow passwords:
ja_JP: 最初にシャドウパスワードを有効にしないと動作しないコマンドを以下の一覧でしめします：

note: Tag: title
en: Additional Resources
ja_JP: その他のリソース

note: Tag: para
en: For more information about users and groups, and tools to manage them, refer to the following resources.
ja_JP: ユーザーとグループについての詳細、及びユーザーとグループを管理するツールについては、次のリソースを参照してください。

note: Tag: title
en: Installed Documentation
ja_JP: インストールされているドキュメント

note: Tag: term
en: User and Group Administrative Applications
ja_JP: ユーザーとグループ管理アプリケーション

note: Tag: term
en: Configuration Files
ja_JP: 設定ファイル
