Fedora Deployment Guide - en to pa_IN translation catalogue (40 entries)

note: Tag: title
en: Users and Groups
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਅਤੇ ਗਰੁੱਪ

note: Tag: title
en: User and Group Configuration
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਅਤੇ ਗਰੁੱਪ ਸੰਰਚਨਾ

note: Tag: title
en: Adding a New User
pa_IN: ਨਵਾਂ ਉਪਭੋਗੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋ ਰਿਹਾ

note: Tag: title
en: Creating a new user
pa_IN: ਨਵਾਂ ਉਪਭੋਗੀ ਬਣਾ ਰਿਹਾ

note: Tag: bridgehead
en: Modifying User Properties
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਸੋਧ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Tag: title
en: User Properties
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

note: Tag: para
en: Modifying user properties
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਰਹੀ ਹੈ

note: Tag: title
en: Adding a New Group
pa_IN: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Tag: title
en: New Group
pa_IN: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ

note: Tag: para
en: Creating a new group
pa_IN: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ ਬਣਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Tag: title
en: Modifying Group Properties
pa_IN: ਗਰੁੱਪ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਰਿਹਾ

note: Tag: title
en: Group Properties
pa_IN: ਗਰੁੱਪ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ

note: Tag: para
en: Modifying group properties
pa_IN: ਗਰੁੱਪ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਰਿਹਾ

note: Tag: title
en: User and Group Management Tools
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਅਤੇ ਗਰੁੱਪ ਪਰਬੰਧਨ ਜੰਤਰ

note: Tag: title
en: Command Line Configuration
pa_IN: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਸੰਰਚਨਾ

note: Tag: bridgehead
en: Adding a User
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: Tag: para
en: To add a user to the system:
pa_IN: ਸਿਸਟਮ ਉੱਪਰ ਉਪਭੋਗੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ:

note: Tag: entry
en: Option
pa_IN: ਚੋਣ

note: Tag: entry
en: Description
pa_IN: ਵਰਣਨ

note: Tag: entry
en: Create the home directory if it does not exist.
pa_IN: ਜੇ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਘਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ।

note: Tag: entry
en: Do not create the home directory.
pa_IN: ਘਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਾ ਬਣਾਓ।

note: Tag: entry
en: Do not create a user private group for the user.
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਲਈ ਨਿੱਜੀ ਗਰੁੱਪ ਨਾ ਬਣਾਓ।

note: Tag: title
en: Important
pa_IN: ਜਰੂਰੀ

note: Tag: title
en: Caution
pa_IN: ਸਾਵਧਾਨੀ

note: Tag: title
en: Note
pa_IN: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: entry
en: User
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ

note: Tag: entry
en: Home Directory
pa_IN: ਘਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

note: Tag: entry
en: Shell
pa_IN: ਸ਼ੈੱਲ

note: Tag: entry
en: root
pa_IN: ਰੂਟ

note: Tag: entry
en: operator
pa_IN: ਓਪਰੇਟਰ

note: Tag: entry
en: games
pa_IN: ਖੇਡਾਂ

note: Tag: title
en: Standard Groups
pa_IN: ਮਿਆਰੀ ਗਰੁੱਪ

note: Tag: entry
en: Group
pa_IN: ਗਰੁੱਪ

note: Tag: entry
en: Members
pa_IN: ਮੈਂਬਰ

note: Tag: title
en: User Private Groups
pa_IN: ਉਪਭੋਗੀ ਨਿੱਜੀ ਗਰੁੱਪ

note: Tag: title
en: Group Directories
pa_IN: ਗਰੁੱਪ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ

note: Tag: title
en: Shadow Passwords
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਪਾਸਵਰਡ

note: Tag: title
en: Additional Resources
pa_IN: ਵਾਧੂ ਸਰੋਤ

note: Tag: title
en: Installed Documentation
pa_IN: ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

note: Tag: term
en: Configuration Files
pa_IN: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲਾਂ
