Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (11 entries)

note: Tag: title
en: Advanced virtualization administration
ja_JP: 高度な仮想化管理

note: Tag: para
en: This chapter covers advanced administration tools for fine tuning and controlling virtualized guests and host system resources.
ja_JP: 本章は仮想化ゲストとホストのシステム資源を細かくチューニングし、制御するための高度な管理ツールをカバーしています。

note: Tag: para
en: This chapter is a work in progress. Refer back to this document at a later date.
ja_JP: 本章は作成中です。後日このドキュメントを参照してください。

note: Tag: title
en: Guest scheduling
ja_JP: ゲストスケジューリング

note: Tag: para
en: KVM guests function as Linux processes. By default, KVM guests are prioritized and scheduled with the Linux Completely Fair Scheduler. Tuning the schedule for guest processes may be required for some environments or to prioritize certain guests.
ja_JP: KVMゲストはLinuxプロセスとして機能します。デフォルトで、KVMゲストはLinux Completely Fair Schedulerで優先づけられ、スケジュールされます。ゲストプロセスに対するスケジュールをチューニングすることは、いくつかの環境や特定のゲストを優先づけることに対して要求されるかもしれません。

note: Tag: title
en: Advanced memory management
ja_JP: 高度なメモリ管理

note: Tag: para
en: Capping memory available to guests and preventing overcommit on certain guests.
ja_JP: ゲストが使えるメモリの上限を課すことおよび特定のゲストにおいてオーバーコミットを防ぐこと。

note: Tag: title
en: Guest block I/O throttling
ja_JP: ゲストのブロックI/Oの減速

note: Tag: para
en: Limit guest block I/O throughput.
ja_JP: ゲストのブロックI/Oスループットを制限する。

note: Tag: title
en: Guest network I/O throttling
ja_JP: ゲストのネットワークI/Oの減速

note: Tag: para
en: Limit guest network activity.
ja_JP: ゲストのネットワーク活動を制限する。
