Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (38 entries)

note: Tag: title
en: We need your feedback
ja_JP: 私たちはあなたのフィードバックを必要とします

note: Tag: indexterm
en: <primary>feedback</primary> <secondary>contact information for this manual</secondary>
ja_JP: <primary>フィードバック</primary> <secondary>このマニュアルの問い合わせ情報</secondary>

note: Tag: para
en: If you find a typographical error in this manual, or if you have thought of a way to make this manual better, we would love to hear from you. Submit a report in Bugzilla: <ulink url="http://bugzilla.redhat.com/">http://bugzilla.redhat.com/</ulink> against <application>&PRODUCT;</application> with the <application>doc-Virtualization_Guide</application> component.
ja_JP: このマニュアルに誤字・脱字を見つけたり、より良くする方法の考えがあれば、あなたから聞きたいです。Bugzillaでレポートを提出してください: <ulink url="http://bugzilla.redhat.com/">http://bugzilla.redhat.com/</ulink> against <application>&PRODUCT;</application> with the <application>doc-Virtualization_Guide</application>コンポーネント。

note: Tag: para
en: When submitting a bug report, be sure to mention the manual's identifier: <citetitle>&BOOKID;</citetitle> and version number: <literal>6</literal>.
ja_JP: バグレポートを提出するとき、確実にマニュアルのID：<citetitle>&BOOKID;</citetitle>とバージョン番号：<literal>6</literal>を書いてください。

note: Tag: para
en: If you have a suggestion for improving the documentation, try to be as specific as possible when describing it. If you have found an error, include the section number and some of the surrounding text so we can find it easily.
ja_JP: ドキュメントを改善する提案があるならば、それを書くときにできるだけ具体的にするようにしてください。もし間違いを見つけたならば、私たちが見つけやすいようにセクション番号と周囲のテキストを含めてください。

note: Tag: title
en: Technical review requests
ja_JP: 技術的なレビュー依頼

note: Tag: para
en: All review requests are classified into one of the following five categories:
ja_JP: すべてのレビュー依頼は以下の5カテゴリのどれかに分類されます：

note: Tag: term
en: New content
ja_JP: 新規コンテンツ

note: Tag: para
en: content documented for the first time — an entirely new feature, procedure, or concept. For example: "Section now describes the new procedure for creating bootable USB devices."
ja_JP: 初めてドキュメント化された内容 — 全体的に新しい機能、手順やコンセプト。例："セクションはブート可能なUSBデバイスを作成する新しい手順について記載します"

note: Tag: term
en: Correction
ja_JP: 訂正

note: Tag: para
en: a factual error previously present in the text has been corrected. For example: "Section previously stated (incorrectly) that IPv4 and IPv6 were both supported; section now states that IPv6 has never been supported."
ja_JP: 以前テキストで表現された事実の誤りが訂正されます。例："セクションはIPv4とIPv6が両方ともサポートされていたと以前（誤って）記載していました; 今セクションはIPv6はサポートされなくなったと記載します"

note: Tag: term
en: Clarification
ja_JP: 明確化

note: Tag: para
en: material that was already factually correct but is now better explained. Clarifications are usually in response to reader feedback that the previous content was confusing or misleading in some way. For example: "Paths described in Example 1.2.3 now better reflect the directory structure of an actual installed system."
ja_JP: 実際すでに正しいですが、より良い説明となる資材。明確化は、以前のコンテンツが紛らわしかったり、何通りかに誤解できたと読者がフィードバックすることへの一般的な対応です。例："例1.2.3に記載されているパスは実際にインストールされたシステムのディレクトリ構造を反映したほうがより良いでしょう。"

note: Tag: term
en: Obsoletion
ja_JP: 廃止

note: Tag: para
en: a description of a feature or a procedure has been dropped. Material might be obsolete because of a feature that is no longer supported, a known issue that has been corrected, or hardware that is now obsolete. For example, "Section no longer describes how to update kernel modules using a floppy disk."
ja_JP: 機能の説明もしくは手順が捨てられた。サポートされなくなった機能、訂正された既知の問題、もしくは廃止されたハードウェアのため、廃止されたかもしれない資材。例："セクションはフロッピーディスクを用いたカーネルモジュールを更新する方法を記載していません。"

note: Tag: term
en: Verification
ja_JP: 検証

note: Tag: para
en: a request to check a fact, procedure, or whether material should be obsoleted. For example, "Section describes how to connect to a generic iSCSI storage device. Please verify this on your hardware" or "Section still describes how to update kernel modules using a LS-120 SuperDisk; please verify that we still need to tell readers about this obsolete hardware."
ja_JP: 事実、手順、もしくは資材が廃止されているかどうかを確認する要求。例："セクションは汎用iSCSIストレージデバイスへ接続する方法を記載しています。あなたのハードウェアでこれを検証してください。"や"セクションはLS-120 SuperDiskを用いてカーネルモジュールを更新する方法を記載しています。"

note: Tag: title
en: Issues for Review
ja_JP: レビューのための問題

note: Tag: entry
en: Type of change
ja_JP: 変更の種類

note: Tag: entry
en: Location of change
ja_JP: 変更箇所

note: Tag: entry
en: Description of change
ja_JP: 変更の記述

note: Tag: entry
en: Bug number
ja_JP: バグ番号

note: Tag: entry
en: New Content
ja_JP: 新しいコンテンツ

note: Tag: entry
en: No link at this time
ja_JP: この時点で関係ない

note: Tag: entry
en: Paravirt-ops/Xen guests chapter. Cover running Fedora para-virtualized.
ja_JP: Paravirt-ops/Xenゲストの章。実行しているFedora準仮想化を取り扱います。

note: Tag: entry
en: New introductions for all topics.
ja_JP: すべての話題に対する新しい紹介

note: Tag: entry
en: Describe networked and shared storage device usage, configuration, requirements, tips, administration and basic troubleshooting.
ja_JP: ネットワークストレージデバイスと共有ストレージデバイスの使用法、設定、必要条件、ヒント、管理および基本的なトラブルシューティングについて記載しています。

note: Tag: entry
en: Cover preparation, requirements and advise on what is needed for virtualization storage.
ja_JP: 仮想ストレージに必要となる準備、必要条件および助言を取り扱っています。

note: Tag: entry
en: Describe running Hyper-V guests
ja_JP: Hyper-Vゲストの実行にについて記載します

note: Tag: entry
en: Advanced resource control chapter.
ja_JP: 高度なリソース制御の章。

note: Tag: entry
en: Improve networking content
ja_JP: ネットワークのコンテンツを改善します。

note: Tag: entry
en: LVM virtualization enablers content
ja_JP: LVM仮想化を有効にするコンテンツ

note: Tag: entry
en: Describe KSM, tuning KSM and advanced features.
ja_JP: KSM、KSMのチューニングおよび高度な機能について記載します。

note: Tag: entry
en: Describe Xen to KVM migration and Fedora to Fedora migration
ja_JP: XenからKVMへのマイグレーションおよびFedoraからFedoraへのマイグレーションについて記載します。

note: Tag: entry
en: Expand existing SR-IOV content.
ja_JP: 既存のSR-IOVコンテンツを拡張します。

note: Tag: entry
en: Expand and correct existing para-virtualized drivers content.
ja_JP: 既存の準仮想化ドライバを拡張し、訂正します。

note: Tag: entry
en: Various chapters
ja_JP: さまざまな章

note: Tag: entry
en: Remove references to Xen throughout the Virtualization Guide.
ja_JP: 仮想化ガイド全体からXenへの参照を削除します。
