Fedora Virtualization Guide - en to ja_JP translation catalogue (19 entries)

note: Tag: title
en: iSCSI-based storage pools
ja_JP: iSCSIベースのストレージプール

note: Tag: title
en: Configuring a software iSCSI target
ja_JP: ソフトウェアiSCSIターゲットの設定

note: Tag: title
en: Creating an iSCSI target
ja_JP: iSCSIターゲットを作成する

note: Tag: title
en: Install the required packages
ja_JP: 必要なパッケージをインストールする

note: Tag: para
en: Install the <package>scsi-target-utils</package> package and all dependencies
ja_JP: <package>scsi-target-utils</package>パッケージとすべての依存パッケージをインストールします。

note: Tag: title
en: Start the tgtd service
ja_JP: tgtdサービスを開始する

note: Tag: title
en: Optional: Create LVM volumes
ja_JP: オプション：LVMボリュームを作成する

note: Tag: title
en: Create the RAID array
ja_JP: RAIDアレイを作成する

note: Tag: title
en: Create the LVM volume group
ja_JP: LVMボリュームグループを作成する

note: Tag: title
en: Create a LVM logical volume
ja_JP: LVM論理ボリュームを作成する

note: Tag: screen
en: # lvcreate --size 20G -n <replaceable>virtimage1</replaceable>
    							<replaceable>virtstore</replaceable>
ja_JP: # lvcreate --size 20G -n <replaceable>virtimage1</replaceable>
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><replaceable>virtstore</replaceable>
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span>

note: Tag: title
en: Optional: Create file-based images
ja_JP: オプション：ファイルベースのイメージを作成する

note: Tag: title
en: Create a new directory for the image
ja_JP: イメージ用に新しいディレクトリを作成する

note: Tag: screen
en: # mkdir -p /var/lib/tgtd/<replaceable>virtualization</replaceable>
ja_JP: # mkdir -p /var/lib/tgtd/<replaceable>virtualization</replaceable>
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span>

note: Tag: title
en: Create the image file
ja_JP: イメージファイルを作成する

note: Tag: para
en: Create an image named <replaceable>virtimage2.img</replaceable> with a size of 10GB.
ja_JP: 10GBのサイズを持つ<replaceable> virtimage2.img </replaceable>という名前のイメージを作成します。

note: Tag: title
en: Configure SELinux file contexts
ja_JP: SELinuxのファイルコンテキストを設定する

note: Tag: title
en: Create targets
ja_JP: ターゲットを作成する

note: Tag: screen
en: iqn.<replaceable>yyyy</replaceable>-<replaceable>mm</replaceable>.<replaceable>reversed domain name</replaceable>:<replaceable>optional identifier text</replaceable>
ja_JP: iqn.<replaceable>yyyy</replaceable>-<replaceable>mm</replaceable>.<replaceable>reversed domain name</replaceable>:<replaceable>optional identifier text</replaceable>
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span><span class="whitespace other" title="Tab">»</span>
