Fedora Virtualization Guide - en to ru translation catalogue (18 entries)

note: Tag: title
en: System requirements
ru: Системные требования

note: Tag: title
en: Minimum system requirements
ru: Минимальные системные требования

note: Tag: para
en: 6GB free disk space
ru: 6 Гбайт свободного пространства на диске

note: Tag: para
en: 2GB of RAM.
ru: 2 Гбайт ОЗУ

note: Tag: title
en: Recommended system requirements
ru: Рекомендуемые системные требования

note: Tag: para
en: 6GB plus the required disk space recommended by the guest operating system per guest. For most operating systems more than 6GB of disk space is recommended.
ru: 6 Гбайт свободного пространства на диске плюс рекомендуемый объем для гостевых систем. Для большинства операционных систем рекомендуется использовать не меньше 6 Гбайт.

note: Tag: para
en: One processor core or hyper-thread for each virtualized CPU and one for the hypervisor.
ru: Отдельное ядро процессора или гиперпоток для каждого виртуализированного процессора и гипервизора.

note: Tag: para
en: 2GB of RAM plus additional RAM for virtualized guests.
ru: 2 Гбайт ОЗУ плюс дополнительный объем для ОЗУ виртуальных машин.

note: Tag: title
en: KVM overcommit
ru: Перераспределение ресурсов KVM

note: Tag: title
en: KVM requirements
ru: Требования KVM

note: Tag: para
en: The KVM hypervisor requires:
ru: Гипервизор KVM требует:

note: Tag: para
en: an Intel processor with the Intel VT and the Intel 64 extensions, or
ru: процессор Intel с расширениями Intel VT и Intel 64 или

note: Tag: para
en: an AMD processor with the AMD-V and the AMD64 extensions.
ru: процессор AMD с расширениями AMD-V и AMD64.

note: Tag: title
en: Storage support
ru: Поддержка хранилищ

note: Tag: para
en: files on local storage,
ru: файлы на локальном диске,

note: Tag: para
en: physical disk partitions,
ru: физические дисковые разделы,

note: Tag: para
en: locally connected physical LUNs,
ru: локально подключенные физические ресурсы LUN,

note: Tag: title
en: File-based guest storage
ru: Файловые хранилища для гостевых систем
